Poznańska Spalarnia

Dzień Otwarty w Poznańskiej Spalarni

2019-06-08 ( sobota )
Poznańska Spalarnia, ul. Energetyczna 5, Poznań

Miasto Poznań oraz SUEZ Zielona Energia zapraszają na Dzień Otwarty w Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu zlokalizowanej przy ulicy Energetycznej 5 w sobotę, 8 czerwca br., w godzinach od 9.00 do 16.30. Będzie to doskonała okazja dla każdego, kto chciałby poznać proces termicznego przekształcania odpadów i zobaczyć, jak funkcjonuje instalacja do spalania odpadów oraz dowiedzieć się, jaka jest jej rola w systemie gospodarowania odpadami.

ITPOK Poznań to Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. ITPOK potocznie zwany "spalarnią", jest Instalacją, która jako surowca do produkcji energii cieplnej i elektrycznej używa odpadów komunalnych z Aglomeracji Poznańskiej. Instalacja została zaprojektowana w ten sposób, aby przynosiła maksimum korzyści mieszkańcom - bezpiecznie spalając odpady (emitując do atmosfery praktycznie całkowicie oczyszczone powietrze), rozwiązując "problem" odpadów komunalnych oraz równocześnie dostarczając energię elektryczną i cieplną wytworzoną w tym procesie. 

Rejestracja i zwiedzanie Instalacji - czyli jak działa spalarnia odpadów

Ze względów bezpieczeństw,a zwiedzanie Instalacji jest limitowane i zarezerwowane wyłącznie dla pierwszych 300 osób, które dokonają zapisu na stronie internetowej.  Możliwość zwiedzania Instalacji wewnątrz dotyczy każdego, kto ukończył 7 lat. Zwiedzanie potrwa ok. 45 minut. Organizatorzy proszą o założenie odpowiedniego obuwia (tj. płaskiego z zakrytymi palcami!).

Każda zapisana osoba wysłucha prezentacji oraz będzie mogła wziąć udział w zorganizowanej wycieczce z przewodnikiem, która zakłada przejście ścieżką edukacyjną przez najważniejsze miejsca w instalacji. Całość potrwa około godziny. Będzie można wejść do hali wyładowczej, obejrzeć bunkier na odpady, przyjrzeć się działaniu operatora ogromnego, kilkutonowego chwytaka odpadów, czy też zajrzeć do hali kotłów bądź dyspozytorni, z której kieruje się pracą całego zakładu. Będzie to doskonała okazja, aby zobaczyć, jak na co dzień pracuje zakład wytwarzający prąd i ciepło z naszych odpadów.

Rejestracji na konkretną godzinę można dokonać samodzielnie poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy na stronie www.suez-zielonaenergia.pl/zwiedzanie-itpok/zwiedzanie-indywidualne. Z jednego adresu e-mail można zapisać maksymalnie 4 osoby.