Wypoczynek na pływalni letniej: w basenie, na trawie.

Półkolonie miejskie

28.06 – 27.08.2021

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, po raz kolejny Miasto proponuje rodzicom możliwość opieki nad dziećmi w ramach półkolonii. Wcześniejsze edycje spotkały się z dużym zainteresowaniem i spełniły oczekiwania uczniów.
Podczas nadchodzących wakacji Miasto po raz kolejny wspólnie ze szkołami organizuje uczniom czas wolny. Zajęcia odbywają się w placówkach, do których dzieci uczęszczają w ciągu roku szkolnego - a więc w większości znajdujących się blisko miejsca zamieszkania. W tym roku chęć organizowania półkolonii zgłosiło 39 szkół z terenu całego Poznania.

Półkolonie to oferta skierowana do dzieci uczących się w klasach I-III, których rodzice mieszkają w Poznaniu i tutaj rozliczają podatki. Przy zapisach wymagane będzie oświadczenie obojga rodziców o spełnieniu tych wymagań.

Każde dziecko można zapisać na jeden turnus. Koszt pobytu na półkolonii to 500 zł. Większość - niemal dwie trzecie tej kwoty - pokryje Miasto, rodzice zapłacą 150 zł. Na organizację półkolonii w poznańskich podstawówkach Poznań planuje w tym roku przeznaczyć 728 tysięcy zł.

W ramach turnusu półkolonijnego, który potrwa 5 dni - od poniedziałku do piątku, jest przewidziana opieka wykwalifikowanych opiekunów przez 8 godzin dziennie. W tym czasie Miasto zapewni najmłodszym moc atrakcji. Oferta półkolonii obejmuje również wyżywienie w postaci dwóch posiłków - śniadań oraz obiadów.

- Cieszę się, że po rocznej przerwie znów możemy zaproponować rodzinom taką formę opieki nad dziećmi - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - To również niezmiernie ważne dla samych uczniów, którzy po wielomiesięcznej izolacji i niedawnym dopiero powrocie do nauki stacjonarnej, będą mieli wreszcie okazję spędzać aktywnie czas w gronie rówieśników.

Rekrutacje prowadzone są bezpośrednio przez szkoły podstawowe, a o przyjęciu na miejskie półkolonie decyduje kolejność zgłoszeń. W zajęciach mogą wziąć udział również dzieci z niepełnosprawnościami.

Po raz pierwszy półkolonie Miasto zorganizowało w 2018 roku, z inicjatywy Dominiki Król, poznańskiej radnej. W akcji uczestniczyło wtedy prawie 50 szkół. Rok później chęć organizowania tego typu zajęć letnich wyraziła podobna liczba podstawówek. Łącznie w obu edycjach z oferty skorzystało około 3,5 tys. dzieci.

W tegoroczne wakacje Miasto organizuje również wypoczynek letni, w tym w formie kolonii i półkolonii, dla dzieci z rodzin z uzależnieniami. Na ten cel przeznaczono 700 tys. i szacuje się, że z oferty skorzystać będzie mogło ok. 1000 dzieci.

Atrakcje latem zapewniać będą również poznańskie instytucje kultury, sportu i rekreacji. Wśród ich propozycji znajdują się m.in. warsztaty artystyczne, teatralne, wokalne, sportowe, taneczne, półkolonie, konkursy.

WZiSS/AW

Lista szkół, które organizują półkolonie

Zobacz www.poznan.pl/mim/info/news/startuja-miejskie-kapieliska,165446.html