a

Panel dyskusyjny: Kim są dzisiejsi Imigranci? Nasze oczekiwania i obawy, oraz pokaz filmu Imigranci

2015-11-13 ( piątek )
19:00
Kino Muza, ul. Święty Marcin 30, Poznań

Kategoria: Inne

Specjalny pokaz premierowy filmu IMIGRANCI, który połączony będzie z panelem dyskusyjnym. Poruszymy temat imigracji - silnie obecny w ostatnich miesiącach w debacie publicznej w Polsce i na świecie. W gronie dyskutujących, do którego zaprosiliśmy naukowców i praktyków zajmujących się tematem migracji w różnym aspekcie, będziemy próbowali oswoić postać obcego. Będziemy zastanawiać się nad tym: czy powinniśmy obawiać się o ich wpływu na zachodnią kulturę i cywilizację? czy inny jest tak bardzo obcy naszej kulturze? Czy w ogóle mamy jakieś oczekiwania wobec imigrantów i jakie one są? Jedną z uczestniczek panelu będzie dr Natalia Bloch - antropolożka kultury i politolożka, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, wolontariuszka w obozach uchodźców tybetańskich. Reprezentuje ośrodek badawczy - Centrum Badań Migracyjnych przy UAM. O pozostałych uczestnikach będziemy informować na bieżąco przez stronę www.kinomuza.pl i profil wydarzenia na Facebooku.

Jacques Audiard twórca "Proroka" przyzwyczaił nas do pokazywania rzeczywistości w sposób realistyczny i brutalny. Panel będzie zatem również idealną okazja, żeby skonfrontować świat przedstawiony w filmie z rzeczywistością. 
Temat panelu:
"Kim są dzisiejsi Imigranci? Nasze oczekiwania i obawy". 
O FILMIE:
reż. Jacques Audiard | Francja, 2015 | 109 min.
Dheepan (Antonythasan Jesuthasan) jest jednym z Tygrysów, grupy tamilskich rebeliantów. Kiedy wojna domowa na Sri Lance ma się ku końcowi, a nieuchronna porażka jest coraz bliżej, mężczyzna decyduje się na ucieczkę. Towarzyszą mu nieznajome - kobieta i mała dziewczynka. Ma nadzieję, że dzięki ich obecności łatwiej będzie mu uzyskać azyl w Europie. Po dotarciu do Paryża uciekinierzy nie mogą znaleźć dla siebie miejsca aż do chwili, w której Dheepan znajduje pracę dozorcy zaniedbanego bloku na przedmieściach. Usiłuje stworzyć dom dla nowej "żony" oraz "córki", jednak przemoc, z którą styka się co dzień, na nowo otwiera w nim wojenne rany. Mężczyzna musi znów rozbudzić w sobie wojownicze instynkty, aby chronić osoby, z którymi ma nadzieję stworzyć prawdziwą rodzinę.

Bilety: 18/15/12 zł

Plakat