a

Solowy spektakl butoh "Kwiat i Ptak. Butoh - droga życia"

2015-11-14 ( sobota )
19:00
Studio Słodownia +3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Poznań

Kategoria: Inne

Solowy spektakl butoh "Kwiat i Ptak. Butoh - droga życia" to jedyna okazja by ujrzeć na scenie 77. letniego Yoshito Ohno, spadkobiercę filozofii i metody przedstawicieli powojennej awangardy artystycznej Japonii - Kazuo Ohno i Tatsumiego Hijikaty (Tatsumi Hijikata)
Specyficzna estetyka butoh, brak linearnej opowieści, minimalistyczny i zaskakujący w swej wymowie ruch Yoshito Ohno sprawia, że przedstawienie staje czystym, głębokim przeżyciem emocjonalnym. Ciało artysty pełne jest doświadczeń, które nawet przy najdrobniejszych poruszeniach wybrzmiewają szczególnie dobitnie. Jak w lustrze odbija się w nim nasza egzystencja - spuścizna poprzednich istnień, wobec których odczuwamy wdzięczność i z którymi toczymy codzienne zmagania. Umiejętność transformacji ciała tak by oddać delikatność kwiatu czy raptowność ptaka i poruszyć drzemiące w nas emocje - melancholię, radość, strach - jest efektem wieloletnich poszukiwań artysty. Indywidualny los nabiera uniwersalnego wymiaru. Pojawia się zdziwienie, wzruszenie i rodzą się pytania.
Przedstawienie "Kwiat i Ptak. Butoh - droga życia" składa się z następujących po sobie sekwencji, m.in. Tańca Ptaka, pierwszego aktu słynnego spektaklu Kazuo Ohno "La Argentina", choreografii Tatsumi Hijikata czy Tańca Królika po Tsunami, którym towarzyszy współtworząca nastrój, poruszająca muzyka; prezentowane jest też video autorstwa znakomitego japońskiego fotografa - Eikoh Hosoe.
Premiera 2013 podczas Festiwalu Kazuo Ohno Festival
Spektakl został objęty honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce i jest częścią projektu "Japońscy mistrzowie butoh - prezentacje" prowadzonego przez fundację Pompka.
Bilety w cenie 30zł i 20zł dostępne w Punktach Informacyjnych Starego Browaru oraz na ebilet.pl

Bilety dostępne w:

Baner