plakat

XIX Spotkanie z Arcydziełem: Antyczny Rzym w pracach Giovanniego Battisty Piranesiego

2015-11-25 ( środa )
18:00
Sala 1, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Poznań

Antyczny Rzym w pracach G. B. Piranesiego, XVIII w.

Twórczość Piranesiego, na którą złożyły się tradycje weneckiej weduty, wpływ dekoracji teatralnych i pasja archeologiczna, poparte wielką wyobraźnią i biegłością techniczną, łączy w sobie pierwiastki klasycyzmu barokowego z preromantycznym poczuciem malowniczości i nastrojowością.

Dzięki mecenatowi PKO Banku Polskiego od 2006 roku Biblioteka Raczyńskich prezentuje publiczności najpiękniejsze i najcenniejsze piśmiennicze skarby kultury narodowej i europejskiej ze swoich zbiorów. Bohaterem XIX Spotkania z Arcydziełem będą stare druki z kunsztownymi pracami wybitnego włoskiego architekta i grafika, jednego z najważniejszych artystów europejskich XVIII stulecia - Giovanniego Battisty Piranesiego (1720-1778).

W programie:

- wykład Grażyny Hałasy (Kuratora Gabinetu Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu), Woluminy G.B. Piranesiego w Bibliotece Raczyńskich. Spojrzenie z perspektywy kolekcjonerskiej i warsztatowej
- koncert muzyki kameralnej - utwory z epoki w wykonaniu Ireny Maciejskiej (altówka) i Agnieszki Pawłowskiej (wiolonczela)
- prezentacja kilku wielkoformatowych starych druków ze zbiorów specjalnych Biblioteki Raczyńskich z zachwycającymi pracami włoskiego artysty.

Wstęp wolny.