Realizm magiczny na Dolnym Śląsku
Ile wspólnego mogą mieć ze sobą służby specjalne i średniowieczny zakon? Jak zbudować sensacyjną opowieść równie mocno osadzoną w odległej historii, co w stanie wojennym? Już 26 listopada, podczas spotkania w Empiku przy Placu Wolności opowie o tym wrocławska pisarka Jolanta Maria Kaleta, autorka książki "Testament Templariusza" (wyd. Psychoskok).
Kaleta w swoich powieściach zabiera czytelników w sensacyjne podróże po czasie minionym. Jej książki nawiązują do nieodkrytych tajemnic naszej historii. To przesiąknięte realizmem magicznym opowieści, które przeżywa się oczami bohaterów i razem z nimi w nich uczestniczy.
W najnowszej powieści pisarki, "Testament Templariusza" trafiamy do starego opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Akcja rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych. W roku 1307 z miasta Troyes we Francji ucieka garstka templariuszy, aby uniknąć aresztowań zarządzonych przez króla Filipa Pięknego. Ponad 600 lat później Magda Michalska, rozwódka, zostaje wyrzucona z pracy za działalność związkową. Postanawia przenieść się w okolice Wrocławia, gdzie na odciętej od świata wsi odziedziczyła posiadłość po dziadku. Po pierwszej nocy w nowym domu budzi się w realiach stanu wojennego. Razem z mieszkańcami Świątnik oraz niewielką społecznością henrykowskich cystersów dostaje się w tryby aparatu władzy. Wsią wstrząsa seria brutalnych morderstw.
Jolanta Maria Kaleta - od urodzenia wrocławianka, z wykształcenia historyk i politolog. Przez szereg lat pracowała we wrocławskich muzeach - Muzeum Sztuki Medalierskiej i Muzeum Historycznym. Wydała m.in. "Lawinę", "Kolekcję Hankego" i "Operację Kustosz".
Wstęp wolny.