kadr z filmu

Berliński tani czwartek

2016-10-20 ( czwartek )
17:00-23:30
Kino Muza, ul. Święty Marcin 30, Poznań

17.00 "Oh Boy", reż. Jan Ole Ferster 2012/83' Niko (Tom Schilling) to "wieczny student" z pustym kontem i zarekwirowanym prawo jazdy. Nie stać go nawet na kawę. Zaczyna się dla niego długi dzień, w którym będzie przemierzał Berlin, spotykając po drodze malownicze postaci, które nie ułatwią mu życia. Pełna absurdalnego humoru pokoleniowa opowieść o kłopotach z dorosłością.

18.45 "Niebo nad Berlinem" (Der Himmel über Berlin), reż. Wim Wenders 1987/120' Obsypany nagrodami hołd filmowy złożony podzielonemu murem miastu. Dwaj aniołowie - Damiel (Bruno Ganz) i Cassiel (Otto Sander) wędrują po Berlinie Zachodnim i pozostając niewidzialnymi dla jego mieszkańców, niosą im pocieszenie. Autorem mistrzowskich zdjęć jest nestor operatorów Henrie Alekan (1909-2001). Warto odnotować błyskotliwą rolę Petera Falka, legendarnego Columbo, który gra samego siebie. Kręcony w przestrzeni Berlina Zachodniego film stał się paradokumentalnym obrazem miasta sprzed obalenia muru. Absolutna klasyka!

21.00 "Victoria", reż. Sebastian Schipper 2015/140' Berlin nocą. Po wyjściu z klubu młoda Hiszpanka spotyka czterech mężczyzn, którzy najpierw pokazują jej "prawdziwy Berlin", a potem proszą o przysługę. Ten trzymający w napięciu thriller nakręcony został w jednym ujęciu, w efekcie otrzymujemy historię dziejącą się niemalże na naszych oczach.

Pokazy filmów odbywają się w ramach VIII Festiwalu Kultur Regionów Europy - Berlin i Brandenburgia, który organizowany jest przez Dom Bretanii.

Bilety 8 zł.

Zobacz dombretanii.org.pl/wydarzenia-kulturalne/imprezy-cykliczne/festiwal-kultur-regionow-europy