a

Wykład otwarty i wystawa tematyczna - Hakatyzm. Niemiecki nacjonalizm w Wielkopolsce 1894-1918

07.09.2017
18:00

Wykłady otwarte, organizowane w ramach wieloletniego projektu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk "Poznański sposób na niepodległość". Wykład o tematyce "Hakatyzm. Niemiecki nacjonalizm w Wielkopolsce 1894-1918" popowadzi prof. UZ dr hab. Olgierd Kiec (Instytut Politologii Uniwersytet Zielonogórski)

Autor pierwszego wykładu - dr hab. Olgierd Kiec - to absolwent UAM w Poznaniu, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego i autor publikacji o dziejach polsko-niemieckiego pogranicza w XIX i XX wieku.

"Hakatyzm. Niemiecki nacjonalizm w Wielkopolsce 1894-1918" to wykład o owianej złą sławą niemieckiej organizacji nacjonalistycznej, działającej od 1894 r. we wschodnich prowincjach Prus. Hakata, czyli utworzony w 1894 r. Niemiecki Związek Marchii Wschodniej, jest czasem mylony z Królewską Komisją Osadniczą, utworzoną w 1886 r. i będącą pruską instytucją państwową. Hakatyści nie byli niemieckimi urzędnikami, lecz członkami stowarzyszenia, które uznawało pruską politykę germanizacyjną za zbyt ugodową i zmienną. Kim zatem byli hakatyści, jakie głosili idee, w jaki sposób je upowszechniali, a przede wszystkim - jaki był ich stosunek do prowadzonej przez władze państwowe polityki wobec Polaków, zwanej polityką germanizacyjną?
Wykładowi towarzyszyć będzie jednodniowa wystawa tematyczne przygotowane przez pracowników Biblioteki PTPN. 7 września 2017 r. będzie to wystawa pt. "Poznań i Wielkopolska w obiektywie niemieckiego Poznańczyka". W ramach wystawy pokazane zostaną oryginalne fotografie Poznania i Wielkopolski około roku 1911. Zdjęcia, które zgromadził w swoim albumie nieznany z nazwiska poznański Niemiec, nie były dotąd wykorzystywane w literaturze i nie są znane szerszej publiczności.

Wstęp na wykłady i wystawy jest wolny. Bieżące informacje o projekcie zamieszczane są na profilu facebookowym. Patronat honorowy nad wieloletnim projektem "Poznański sposób na niepodległość" objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania, a patronat medialny sprawują: TVP3 Poznań, Radio Poznań oraz Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Miasta Poznania. W załączniku - plakat wydarzenia.

Kolejny wykład:

  • 19 września 2017 r. (wtorek), Sala Posiedzeń PTPN, godz. 18.00
    prof. UAM dr hab. Jacek Schmidt (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM)
    "Tuż za kordonem. Mieszkańcy Wielkiego Księstwa Poznańskiego i Królestwa Kongresowego"

_
opr.LT

Plakat