plakat

W dniach 23 - 29 września br. odbędzie się w Poznaniu VI Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego organizowany przez Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Konkurs jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 140. rocznicy urodzin Patrona. Jest jednym z trzech międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, obok Konkursu im. J. P. Sweelincka w Gdańsku i Konkursu im. Jana Kucharskiego w Łodzi.

Przesłuchania będą miały miejsce w kościele Ewangelicko-Augsburskim Łaski Bożej (I etap), w Bazylice Farnej na historycznym instrumencie F. Ladegasta (II etap) oraz w Auli Nova poznańskiej Akademii Muzycznej (III etap).

Wydarzenie jest adresowane do organistów z całego świata, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Oceniać ich będzie jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele młodego pokolenia, wirtuozi-organiści z Niemiec, Czech, Węgier i Polski: Matthias Neumann - przewodniczący, Jan Doležel, Balázs Szabó, Bogna Nowowiejska-Bielawska, Jarosław Tarnawski oraz Karol Mossakowski.

W programie, poza utworami Nowowiejskiego, znajdą się m.in. dzieła Jana Sebastiana Bacha i kompozytorów niemieckiego romantyzmu. Wykonawcą koncertu inauguracyjnego będzie laureat I nagrody poprzedniej edycji Konkursu, Marek Smoczyński.

Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa znajdują się na stronie internetowej Towarzystwa www.towarzystwo.nowowiejski.pl, w zakładce "Konkursy Organowe".

Zobacz towarzystwo.nowowiejski.pl