a

Wystawa: Leon Prauziński - malarz Powstania Wielkopolskiego

08.01 – 16.02.2018
18:00

Leon Prauziński, malarz Powstania Wielkopolskiego

Leon Prauziński (ur. 15 maja 1895 w Poznaniu, zm. 6 stycznia 1940) - polski malarz i rysownik. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim w grupie Stanisława Nogaja. W latach 1921-1923, na podstawie wykonanych w czasie powstania rysunków i szkiców, namalował 12 obrazów ukazujących sceny walk powstańczych. Obrazy były bardzo popularne w dwudziestoleciu międzywojennym, wydano je na też  kartkach pocztowych.Leon Prauziński był też znanym grafikiem, ilustrował wiele książek i czasopism, tworzył  także komiksy. W czasie II wojny światowej malarz został uwięziony w Forcie VII, zginął 6 stycznia 1940 roku.

Rodzinę Leona Prauzińskiego ograbiono i wypędzono do Generalnego Gubernatorstwa, a prace artysty zniszczono. Prauzińscy po wojnie przez 50 lat odbudowywali kolekcję prac swojego przodka odkupując wszystkie prace, które pojawiły się na rynkach antykwarycznych.

Na wystawie prac Leona Prauzińskiego zostaną pokazane zupełnie nieznane obrazy olejne, akwarele, szkice oraz niezwykle ciekawe zdjęcia dawnego Poznania pochodzące z kolekcji rodziny i przyjaciół artysty.
Zaprezentowane zostaną również ilustracje, komiksy, pocztówki znajdujące się w zasobach Biblioteki Raczyńskich. Zobaczyć i usłyszeć też będzie można materiały multimedialne ukazującego życie i twórczość artysty.

Otwarcie wystawy 8 stycznia 2018, godz. 18.00

Plakat