a

Poznański Klub Podróżnika - Spotkanie z Beatą Lewandowską-Kaftan

13.09.2018
19:00

Poznański Klub Podróżnika zaprasza na spotkanie pt. "Zanzibar, tam, gdzie Afryka splotła się z Orientem"

Gościem będzie Beata Lewandowska-Kaftan - z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania... kobieta w podróży. Przez ponad 30 lat pracowała dla szacownych oficyn polskich i międzynarodowych koncernów wydawniczych. 15 lat temu zakochała się w Afryce od pierwszego wejrzenia i wciąż tam wraca, jak do domu. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali i Burkina Faso. Zafascynowana Afryką i spotkanymi tam ludźmi napisała dwie książki "Afryka jest kobietą" oraz "Zanzibar - wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili". "Zanzibar - wyspa skarbów" otrzymała prestiżową NAGRODĘ MAGELLANA jako Książka podróżnicza 2018, a "Afryka jest kobietą" została wyróżniona jako Książka Roku przez portal Granice.

Wybrzeże Suahili, którego sercem jest Zanzibar, to jedyne miejsce na świecie, gdzie Afryka tak mocno splotła się z Orientem. W efekcie na jej wschodnich wybrzeżach, nad Oceanem Indyjskim powstała wyjątkowa, barwna, kosmopolityczna kultura Suahili. Afryka dała jej witalność, rytmy, stare obrzędy i moc trwania. Arabia - islam, poezję i kunszt żeglarski. Indie i Daleka Azja - przyprawy, smaki i zmysł do handlu. Persja muzykę i bogactwo starych wzorów. Przez wieki żeglarze i kupcy z Arabii, Indii, Persji, Wysp Korzennych i całej Dalekiej Azji spotykali się i wymieniali towary z afrykańskimi ludami Bantu. Z czasem osiedlali się tu, budowali domy, mieszali krew. Krok po kroku, Afrykanie i przybysze wspólnie tworzyli nowy język, pieśni, obrzędy, nowe wzory, stroje i architekturę, potrawy, smaki i zapachy, nową kulturę i społeczeństwo. Świat Suahili, którego sercem jest Zanzibar.

Beata Lewandowska-Kaftan zaprasza na pokaz zdjęć i opowieści z Zanzibaru, w podróż po historii i współczesności, na spotkania z żeglarzami i rybakami, na podwodne pola alg, na tradycyjne wesele i sekretny kobiecy rytuał unyago, do domów moich zanzibarskich przyjaciół. Do pięknego i zmysłowego świata Suahili, gdzie kobiety spowite w czarne buibui mijają się z tymi w kolorowych kangach, głos bębnów miesza się z dźwiękami liry kanun, a mocna arabska kawa pachnie kardamonem.

Bilety dostępne on-line w cenie 17 zł.

_
opr.LT

Bilety dostępne w:

Okładka