rewers złotej monety

Monety upamiętniające Powstanie Wielkopolskie

12.12 – 27.12.2018

W środę, 12 grudnia 2018 r., Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nowe monety kolekcjonerskie dla upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Srebrna moneta ma nominał 10 złotych, a złota 200 złotych. Będą sprzedawane odpowiednio za 130 i 3000 złotych. Złota moneta o nominale 200 zł wyemitowana została w nakładzie do 1,5 tys. sztuk. Moneta srebrna o nominale 10 zł w nakładzie do 15 tys. sztuk. Moneta srebrna o nominale 10 zł w nakładzie do 15 tys. sztuk. Monety można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Na rewersie złotej monety gen. Józef Dowbor-Muśnicki, głównodowodzący Polskich Sił Zbrojnych byłego zaboru pruskiego, wręcza sztandar gen. Filipowi Dubiskiemu, dowódcy 1. Dywizji Strzelców Wielkopolskich. W tle widać wykonany techniką matowania laserowego fragment tekstu przysięgi Wojsk Wielkopolskich złożonej 26 stycznia 1919 roku w Poznaniu. Na awersie orzeł powstańczy obok współczesnego godła. Z prawej strony umieszczono trefl z czapki generalskiej. Na rewersie srebrnej monety przedstawiono trębaczy z orkiestry 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich na tle mapy z zaznaczonym przebiegiem powstania, która została wykonana również techniką matowania laserowego. Na awersie stylizowany orzeł powstańczy i współczesne godło.