Zdjęcie Kamili Kielar, okładka książki Tildena

Parki Narodowe w USA i odkrywanie dziedzictwa natury - spotkanie z udziałem Kamili Kielar

29.09.2019
16:00

Brama Poznania zaprasza na spotkanie z Kamilą Kielar - podróżniczką wyróżnioną KOLOSEM w kategorii "Podróże" za bezwzględność w pokazywaniu mechanizmów, które sterują dzisiejszym światem, i umiejętność przykuwania uwagi do tematów ważnych, z którą porozmawiamy o Parkach Narodowych w USA, roli przewodników turystycznych, ochronie dziedzictwa naturalnego, idei Freemana Tildena. Spotkanie jest połączone z promocją pierwszego polskiego wydania książki "Interpretacja dziedzictwa" autorstwa Freemana Tildena.

Spotkanie poprowadzi: Ewa Witczak.

Patronat nad wydarzeniem: Poznański Klub Podróżnika.

Odbiorcy: młodzież i dorośli.

Wstęp wolny!

Kamila Kielar od kilkunastu lat smakuje północ. Skupia się na wyjazdach typu adventure, głównie samotnych, bo fascynuje ją łączenie specjalistycznych umiejętności z mocną psychiką. W outdoorze łącznie spędziła kilka lat, biegle porusza się w sztuce bushcraftu. Trzykrotnie nominowana i dwukrotnie wyróżniona na Kolosach, nominowana do nagrody National Geographic Traveler, wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika. Laureatka outdoorowych konkursów fotograficznych w USA i Kanadzie. W 2017 roku Kamila Kielar samotnie przeszła 4700 km po szlaku Pacific Crest Trail, wcześniej - również sama - przejechała rowerem Jukon w zimie, Alaskę i Kamczatkę. W Laponii i na Alasce miesiącami wędrowała, zarówno zimą, jak i latem. Kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie przemierzała samotnie na nartach przy temperaturach spadających do -48 stopni. Lider etapów w wielkich sztafetach rowerowych: Afryka Nowaka i Bike Jamboree. Zajmuje się etologią dużych drapieżników i nawet je fotografuje. Zawodowo pisze, opowiada, szkoli oraz lideruje.

"Interpretacja dziedzictwa" Freemana Tildena - premiera książki

Wyzwania bywają różne: jak ożywić prehistoryczne ruiny, jak wyjaśnić proces geologiczny, który przyczynił się do powstania danej formacji skał, jak poruszyć serca i umysły osób odwiedzających pola dawnych bitew, zabytki i miejsca pamięci, jak przekazać dzieciom wiedzę o cudach natury? Książka Freemana Tildena prezentuje sześć zasad interpretacji, które od 1957 roku są nieustannie pomocne przy tego rodzaju problemach i podpowiadają, jak odkrywać i opisywać prawdę ukrytą pod powierzchnią rzeczywistości.

Ta edycja książki jest pierwszą prezentacją dzieła Freemana Tildena w całości po polsku.

O autorze:

Freeman Tilden (1883-1980) - początkowo pracował jako dziennikarz oraz autor dramatów i powieści, później został pionierem w dziedzinie interpretacji dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Napisał cztery książki na temat zwiedzania, poznawania i przybliżania odwiedzającym parków narodowych i stanowych oraz innych obszarów chronionych. Interpretacja dziedzictwa od lat pozostaje najbardziej znanym z jego dzieł.

Zobacz bramapoznania.pl