fotografia

Spektakl - Ciąg dalszy (dla Leszka) - GT Wikingowie

29.09.2019
18:00

Tematem spektaklu jest uzależnienie. Tworzywem, na którym pracujemy - taśmy analogowe.
Podczas zapisu na taśmę głowica elektromagnetyczna za pomocą "silnego" pola ustawia domeny magnetyczne, a podczas odczytu wychwytuje zmiany pola spowodowane różnym namagnesowaniem taśmy. Podobnie jest w mózgu: tak tworzą się ścieżki neuronalne, jako rodzaj zapisu. Jest to przydatne w uczeniu się, zapamiętywaniu, ale w przypadku uzależnienia zgubne, bo schematy zachowań uzależnieniowych są dosłownie zapisane w mózgu. Dlatego tak trudno z nimi walczyć i dlatego potrafią uaktywnić się po wielu latach abstynencji.
Punktem wyjścia są nasze biografie, punktem dojścia uniwersalna opowieść o zmaganiu się z chorobą, ale przede wszystkim z samym sobą.

Wikingowie to projekt społeczno-teatralny założony w 2013 roku przez aktorkę Teatru Nowego w Poznaniu Dorotę Abbę i mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie, w ramach którego zostały zrealizowane trzy spektakle: "Powrót Wikingów" (styczeń 2014) opowiadający o losie ludzi bezdomnych, o ich marzeniach i planach, o różnych przyczynach bezdomności, "Nibylandia" (grudzień 2014), który traktuje o wychodzeniu z bezdomności oraz "Sztama" (wrzesień 2017, w ramach projektu Teatr Powszechny), o uprzedzeniach i stereotypach.
Spektakle były prezentowane w: Poznaniu (w Osiedlowym Domu Kultury na Skarpie, w Teatrze Nowym, w Teatrze Ósmego Dnia, w Centrum Kultury Zamek i na Placu Wolności w ramach festiwalu Malta), w Warszawie, Krakowie, Suwałkach, Radomiu, Szczecinie, Gnieźnie, Koninie, Jarocinie, Lesznie i Kościanie.
Dla członków grupy teatr ma działanie terapeutyczne: część aktorów opuściła Ośrodek, większość pracuje i, przede wszystkim, praca mobilizuje ich do zachowania trzeźwości.
Spektakle odbierane są  entuzjastycznie, spora część widzów deklaruje, że diametralnie zmieniła swój stosunek do osób bezdomnych.

W projekcie udział biorą rezydenci Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Poznaniu, członkowie Grupy Teatralnej Wikingowie: Leszek Noster, Leszek Furmanek, Dariusz Baumann, Marek Kwieciński oraz aktor Teatru Polskiego w Poznaniu Piotr Dąbrowski
Reżyseria: Dorota Abbe.
Dramaturgia: Kuba Kapral.
Scenografia: grupa Mixer (Dorota Gaj-Woźniak, Robert Woźniak, Monika Ułańska)

Partnerzy projektu: Teatr Ósmego Dnia, Ośrodek dla Bezdomnych nr 1 w Poznaniu, Teatr Nowy Poznań, Fundacja Na Marginesie, Urząd Miasta Poznania.

Bilety w cenie 20/25 zł (ulgowy/normalny).

_
opr.LT

Bilety dostępne w: