Pacynka żaba w smokingu dyryguje.

Brzmi jak żart, prawda. A tymczasem to się dzieje naprawdę! Obostrzenia związane z Covid-19 są stopniowo znoszone, dlatego Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu serdecznie zaprasza na wieczorne koncerty wybitnych klasycznych śpiewaków.

Artyści
Można by nawet powiedzieć niezwykle klasycznych, bo bardzo starych, w sensie obecności w teatrze natury - tak, lekko się uśmiechając wyjaśniają ideę - mgr Mikołaj Kaczmarski i prof. Piotr Tryjanowski z Instytutu Zoologii UP w Poznaniu. Ci znamienici śpiewacy naszej części Europy przybyły po ostatnim zlodowaceniu, jednak ich śpiew wyewoluował znacznie wcześniej. Jak co wieczór od ponad czterech tygodni chór ropuch zielonych, przez systematyków i taksonomów nazywany Bufotes viridis, wykona melodyczny trel z udziałem nawet 50 solistów w Rosarium na Cytadeli, w Parku Rataje, a mniejsze grupy w wielu innych oczkach wodnych i zbiornikach położonych na terenie miasta. Na występy solowe wyjątkowo twardych osobników, które przetrwały postępującą urbanizację zapraszamy w wybrane wieczory w pobliże "fontanny" przed centrum handlowym Avenida (dworzec zintegrowany PKP Główny) oraz przy odrobinie szczęścia w pobliskim Parku Marcinkowskiego. Ropuchy zielone zasiedlające centrum naszego miasta są bezpośrednimi potomkami ropuch śpiewających ze średniowiecznych zbiorników na terenie dawno już nie istniejących stawów miejskich. Kto wie może nawet śpiewały dla biskupa Jordana? - zauważa - dr Anna Maria Kubicka z Instytutu Zoologii.

Kiedy:
Każdego wieczoru czerwca, tuż po zmroku między 22:00 do 23:30 jednak pod warunkiem, że dzień jest ciepły i słoneczny, a w szczególności po burzy lub intensywnym opadzie deszczu. Ropuchy nie śpiewają, gdy wieje wiatr i jest zbyt chłodno poniżej około 12 stopni Celsjusza. Koncerty z czasem będą słabły, jednak ropuchy można usłyszeć nawet do początku lipca. 

Zasady bezpieczeństwa:
Swój występ chór wykona bezpośrednio ze zbiorników rozrodczych, w którym już od jakiegoś czasu pływają kijanki tego gatunku. Prosimy by wszyscy Państwo: 

  • zajęli wygodne miejsca przynajmniej kilka metrów od brzegu z zachowaniem obowiązującego dystansu od współtowarzyszy
  • nie podchodzić zarówno do chóru jak i do solistów,
  • nie oślepiać ich światłem smartfonów czy latarek.
  • nie świecić latarkami i nie rozmawiać głośno przez telefon

Koncert nie jest biletowany, ale pojemność widowni to jedynie 100 miejsc