Plakat

Język w kryzysie - debata z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

2021-02-20 ( sobota )
18:30
Miasto Poznań, plac Kolegiacki 17, online

W najbliższą sobotę, 20 lutego 2021 r., z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego spotkają się osoby, które mają znaczący wpływ na tworzenie polskiej wspólnoty językowej.

Wśród uczestników wydarzenia będą m.in. profesorowie: Andrzej Markowski, Jerzy Bralczyk, literaturoznawca i pisarz Michał Rusinek oraz dziennikarz Kuba Strzyczkowski.

Tegoroczna dyskusja o polszczyźnie, której hasło przewodnie brzmi "Język w kryzysie", będzie wyjątkowa - ze względu na pandemię zostanie zorganizowana ONLINE.

20 lutego, od godz. 18.30 będzie można obejrzeć ją na żywo na profilach społecznościowych Miasta Poznania oraz na antenie Telewizji WTK.

Debata podzielona zostanie na trzy części. Każda z nich będzie trwającą 45 minut dyskusją na konkretny temat:

  • 1."Odpowiedzialność za słowo"

W pierwszej części prof. Andrzej Markowski, dr Katarzyna Kasia i Kuba Strzyczkowski porozmawiają o tym, czym jest dzisiaj odpowiedzialność za słowo: na czym ona polega i czy chodzi tylko o rzetelność wypowiedzi? W jakim stopniu odpowiedzialność za słowa wiąże się z odpowiedzialnością za czyny, które mogą one spowodować? Te niełatwe kwestie będą roztrząsać wspólnie językoznawca, filozofka oraz dziennikarz.

  • 2."Porozumienie między pokoleniami"

Jak rozmawiać, żeby się dogadać? W jaki sposób język sprzyja międzypokoleniowemu porozumieniu? Jakie są bariery językowe, które je utrudniają? Na te pytania odpowiedzi spróbują znaleźć prof. Jerzy Bralczyk, dr Antonina Doroszewska oraz red. Bartłomiej Chaciński.

  • 3."Koronawirus w języku"

W trzeciej części o tym, jak pandemia wpłynęła na polszczyznę, rozmawiać będą prof. Marek Łaziński, prof. Michał Rusinek i prof. Dorota Piontek. Przyjrzą się temu, w jaki sposób doświadczenia pandemii, strachu czy samotności odzwierciedlają się w najnowszym słownictwie. Zastanowią się również nad rolą języka w pandemii i nad tym, czy wzbogacił się on w ciągu ostatnich miesięcy, czy raczej zubożał.

Paneliści odpowiedzą również na pytania od widzów - będzie można je zadawać za pomocą mediów społecznościowych.

Debata będzie tłumaczona na polski język migowy.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań, a partnerem merytorycznym - Rada Języka Polskiego.

Zobacz www.facebook.com/events/176869280567544