Na szarozielonym tle białe i czarne napisy informujące o wydarzeniu. W tle grafika przedstawiająca twarz kobiety i pysk tygrysa.

20 lutego o godz. 17.00, na FB oraz YT Polskiego Teatru Tańca, spotkaniem pt. "Antropo (d)stęp" organizatorzy otwierają nowy rozdział w cyklu "rozmównic" w Polskim Teatrze Tańca. Wraz z idiomem "Człowiek - Roślina", wokół którego w 2021 roku ogniskuje się program Polskiego Teatru Tańca, rozpoczyna się etap intensywnego zainteresowania tematyką bioróżnorodności form natury, dostrzegania "spektakli tańca" w zjawiskach przyrodniczych, pytań o granice sprawczości człowieka, a także o nieoczywiste możliwości relacji pomiędzy światem flory a kulturą ludzką.

Spotkania będą się odbywać z badaczami, pasjonatami, aktywistami i ekokrytykami zgłębiającymi interdyscyplinarną dziedzinę humanistyki ekologicznej oraz artystami wizualnymi, fotografami, kompozytorami, eseistami i poetami, których fascynuje świat roślin jako źródło międzygatunkowych inspiracji i autonomiczny porządek estetyczny. Każdego z rozmówców organizatorzy będą prosić o sprecyzowanie własnego rozumienia słowno-pojęciowej zbitki "człowiek - roślina", aby stworzyć różnorodną paletę możliwych definicji oraz bodziec poznawczy dla widzów Polskiego Teatru Tańca i twórców, którzy zechcą z nim współpracować.

Pierwszymi gośćmi nowego cyklu będą: Szymon Kaczmarek oraz dr Andrzej Marzec - filozof, krytyk filmowy, redaktor "Czasu Kultury", autor książki "Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności" (2015). Poszukiwania badawcze Marca skupiają się wokół spekulatywnego realizmu, ontologii zwróconej ku przedmiotom oraz "ciemnej ekologii".  

Szymon Kaczmarek  to reżyser teatralny, który współpracował z takimi teatrami, jak Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Narodowy Teatr Stary w Krakowie, Teatr Dramatyczny w Warszawie, a obecnie wraz z choreografem Mikołajem Karczewskim i dramaturgiem Żelisławem Żelisławskim i z zespołem Polskiego Teatru Tańca przygotowuje spektakl pt. "Walka o ogień i wzrost gospodarczy".

Podczas rozmowy uczestnicy będą odkrywać pogranicza geologii i filozofii.

Przyjrzą się cieniowi, w którym gatunek ludzki - metaforycznie - pogrążył dobroczynne działania innych organizmów żywych.

I spróbują nazwać, jakich "nieludzkich aktorów" w teatrze świata nie doceniamy.

Wstęp wolny.

Prowadzenie: Anna Koczorowska i Robert Chodyła.

Więcej o wydarzeniu i gościach na stronie Polskiego Teatru Tańca.

Zobacz www.ptt-poznan.pl