Fragment jasnych, zdobionych drzwi. Czarne napisy z tytułem spektaklu.

"Walka o ogień i wzrost gospodarczy" - premiera online spektaklu Polskiego Teatru Tańca

2021-02-26 ( piątek ) – 2021-02-27 ( sobota )
19:00-23:59
Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8, Poznań

26 lutego o godz. 19.00 organizatorzy zapraszają na Obóz Ewolucji i Ciekawości Międzygatunkowej, czyli premierę online najnowszego spektaklu Polskiego Teatru Tańca pt. "Walka o ogień i wzrost gospodarczy".

Spektakl powstaje we współpracy artystów - tancerzy Polskiego Teatru Tańca z grupą twórców wyłonioną w konkursie na realizację premiery w Polskim Teatrze Tańca w Roku Szyderców 2020.  

Reżyser Szymon Kaczmarek, choreograf Mikołaj Karczewski, dramaturg Żelisław Żelisławski, scenografka Kaja Migdałek i kompozytor Kamil Tuszyński budują sceniczną wizję procesu ewolucyjnego, obejmującą nie tylko gatunek homo sapiens, ale też międzygatunkową perspektywę walki o przetrwanie i lepsze życie.  

Zaglądając w prehistoryczną przeszłość i patrząc w postapokaliptyczną przyszłość, twórcy zadają sobie pytanie, jak wiele ludzkość zapłaciła za pęd ku rozwojowi, który rozpoczął się w momencie odkrycia ognia, i ile kosztować nas będzie jeszcze wyścig ewolucyjny, gospodarczy i technologiczny. 

Inspiracjami do stworzenia spektaklu był film "Walka o ogień" Jeana-Jacques'a Annauda oraz publikacje prymatologa Fransa de Waala i ewolucjonisty Dougala Dixona. Jednym z kontekstów pracy autorów "Walki o ogień i wzrost gospodarczy" jest nowy, roczny idiom w Polskim Teatrze Tańca - "Człowiek - roślina" 2021. Zrodzony z dostrzegania "spektakli tańca" w zjawiskach przyrody, jest w Polskim Teatrze Tańca czasem intensywnego obcowania z bioróżnorodnością form natury i wszechobecnością ich piękna. Innymi punktami odniesienia są zmiany klimatyczne, realnie się dziejąca apokalipsa, z mniej antropocentrycznego punktu widzenia okazująca się jedną z wielu katastrof, które przetrwał ziemski ekosystem. Apokalipsa, która rozumiana jeszcze inaczej - na poziomie komórkowym - wydarza się codziennie i jest elementem procesu ewolucji.  

"Walka o ogień i wzrost gospodarczy" - albo Obóz Ewolucji i Ciekawości Międzygatunkowej - to spektakl, podczas którego można doświadczyć wszystkich stadiów ewolucji, nabierając innej perspektywy w myśleniu o własnym ciele i człowieczeństwie. To czas odnajdywania w sobie ciekawości spojrzenia na świat z perspektywy innego niż ludzki, żywego organizmu.  

Zobacz www.ptt-poznan.pl