plakat

32. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza ALE KINO!

30.11 – 07.12.2014
Wstęp wolny
Opis

Festiwal rozpocznie się 30 listopada koncertem, podczas którego wybrzmią największe przeboje z filmowego cyklu o Panu Kleksie, zaśpiewane przez aktorów Teatru Nowego pod kierownictwem muzycznym Jacka Skowrońskiego. Z okazji 30-lecia od premiery na festiwalowych ekranach zagości również pierwsza część cyklu, Akademia Pana Kleksa, w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, laureata tegorocznych Platynowych Koziołków, który podczas otwarcia Festiwalu osobiście odbierze nagrodę.

W konkursie filmów pełnometrażowych znalazły się 22 filmy, wśród których jest 5 animacji. 

Niezwykle ciekawie zapowiada się również zestaw filmów aktorskich dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Mogą zdecydować się na podróż przez Stany Zjednoczone w towarzystwie 10-letnego geniusza T.S. Spiveta, bohatera filmu Cudowne dziecko T.S. Spivet w reżyserii Jean-Pierre'a Jeuneta, twórcy słynnej Amelii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokibicowali również innemu wybitnie uzdolnionemu chłopcu, Nathanowi z brytyjskiego X + Y, który mimo błyskotliwego matematycznego umysłu ma problem z komunikacją z ludźmi. Atutem tego filmu jest znakomita obsada z Asą Butterfieldem i Sally Hawkins na czele. Dla zwolenników dalszych podróży gratką będzie filipińska Strefa 7, zwracająca uwagę na realia życia w innej części świata.

Nieco starszym widzom organizatorzy proponują Głos pozbawionych głosu w reżyserii byłego skateboardera Maximóna Monihana, przejmujący obraz o wykluczeniu i samotności, ale również woli życia i szczęścia. Do młodzieży licealnej adresowany jest Oddychaj, poruszający problem samotności i wyobcowania. Film zrealizowała francuska aktorka Mélanie Laurent, znana między innymi z Bękartów wojny i Iluzji.

W sekcji Panorama na młodzieżowego widza czekają dwa filmy, które będą się ubiegać o nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego: kubańskie Sprawowanie w reżyserii Ernesto Daranasa, opisujące relację sprawiającego problemy chłopca i nauczycielki, która jako jedyna jest mu przychylna, i reprezentująca Gruzję Wyspa kukurydzy, opowieść o dojrzewaniu na targanym konfliktami pograniczu gruzińsko-abchazkim.

Nowością tegorocznego Festiwalu jest sekcja Ale Kino! Z dreszczykiem, w ramach której będą pokazywane krótkie metraże bawiące się konwencją kina grozy, między innymi amerykański Francis.

Organizatorzy Festiwalu Ale Kino! przygotowali również pokaz filmu Antboy z audiodeskrypcją, a także seanse w ramach Impulsu, czyli inicjatywy zachęcającej do rozmowy na ważne tematy dotyczące młodego pokolenia i jego problemów. Na tegorocznym Festiwalu Impulsem jest hasło "e@migracja" zwracające uwagę na ucieczkę młodych ludzi w świat wirtualnej rzeczywistości. Jednym z ilustrujących to zjawisko przykładów będzie film dokumentalny Web Junkie o znajdującym się w Chinach pierwszym na świecie ośrodku zajmującym się leczeniem klinicznym uzależnienia od internetu.

Sportowe emocje najlepiej wyrażą dwa filmy, które znajdują się w sekcji Ale Kino! Z piłką: niemiecka Piekielna jedenastka, przeznaczona dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjum, i Następnym razem wygramy, skierowana do młodzieży licealnej.

Wiele emocji czeka dzieci i ich rodziców. Pierwsza niedziela festiwalu i kończący go weekend to czas dla całych rodzin, które mogą wybierać spośród kilkunastu tytułów. Pokazy pod hasłem Ale Kino! Z rodziną objęte są specjalną ofertą biletową dla rodziców z dziećmi. Natomiast na pierwsze spotkanie z kinem dla maluchów w wieku 2-4 lat organizatorzy przygotowali seanse niemieckich animacji. Patchworkowe zwierzątka i przyjaciele pokazywane będą w ramach Ale Kino! Najnajmłodszego widza, w wyjątkowych warunkach: w delikatnie przyciemnionym pomieszczeniu, urozmaicone zabawą z animatorami.

Ważnym punktem programu tegorocznego Festiwalu Ale Kino! będzie 20-lecie Wielkiej Przygody z Filmem - inicjatywy dającej młodzieży szansę na współpracę z profesjonalnymi filmowcami i realizację własnych pomysłów filmowych.

Bilety dostępna na portalu bilety24.pl, a dodatkowo na seanse Mali Przyjaciele także w CIM Arkadia, ul. Ratajczaka 44.

Zobacz www.alekino.com

Baner
plakat Pobierz baner (JPEG, 201,90 kB)