plakat

Klucze do wyobraźni - spotkanie z Magdaleną Tulli

2014-12-09 ( wtorek )
18:00
Sala Wielka, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

Spotkanie z Magdaleną Tulli z udziałem krytyków Marka Zaleskiego i Barbary Sienkiewicz, które poprowadzi Marcin Jaworski.

Magdalena Tulli (1955) - pisarka i tłumaczka, autorka znakomitych, nagradzanych powieści. Osobna i niepodrabialna.
Debiutowała w 1995 roku książką "Sny i kamienie", cztery lata później wydała "W czerwieni". W 2003 roku ukazał się "Tryby", w 2006 - "Skaza". Tymi czterema opowieściami Tulli przyzwyczaiła czytelników do afabularnych eksperymentów, określanych często jako "antyproza", i literackich labiryntów, konstruowanych z wielopiętrowej metaforyki - pisał Grzegorz Wysocki.
Zasadniczy zwrot w twórczości Magdaleny Tulli przyniosły "Włoskie szpilki" z 2011 roku - zbiór siedmiu opowiadań o wyraźnie autobiograficznym charakterze. W podobnym tonie utrzymana jest jej najnowsza książka "Szum" (2014). Nie jest to jednak prosta kontynuacja "Włoskich szpilek", choć w obu książkach bohaterką jest dziewczynka, która żyje w polsko-włoskiej rodzinie w czasach PRL-u.

Nikt jeszcze nie uzdrowił siebie samego pisaniem - mówi Tulli. - W każdym razie ja bym na to nie liczyła. Dla mnie pisanie książek jest szukaniem porozumienia z innymi ludźmi, jakiejś wspólnoty, czegoś, co nas łączy. Nie być samotnym ze swoim doświadczeniem to potrzeba wielu osób i moja także. Dobrze jest poczuć się częścią większej całości.

Program "Klucze do wyobraźni", którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński (UAM), to roczny cykl spotkań z wybitnymi współczesnymi polskimi pisarzami oraz znakomitymi krytykami.

Wstęp wolny.

Zobacz www.zamek.poznan.pl