Jerzy Grupiński

Salon Poezji Pod Lipami

2018-04-13 ( piątek )
18:00
ODK Pod Lipami, os. Pod Lipami 108A, Poznań

Wieczór poetycko - muzyczny Jerzego Grupińskiegopod tytułem "Przechadzki poetyckie po Pozaniu" z udziałem Kaliny Izabeli Zioła. Oprawa muzyczna Alina i Krzysztof Galas.

Spotkanie z poznańskim poetą, krytykiem, animatorem i edytorem,  promujące najnowszą książkę poetycką "Album poznański".

Jerzy Grupiński - ukończył LO w Szamotułach, następnie filologię polską w 1964 na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od końca lat 50. związany z Poznaniem zajęciami polonisty szkół średnich, przede wszystkim jednak pracą w Pałacu Kultury (CK Zamek).
Debiutował w "Głosie Wielkopolskim " w 1963 roku. Od 1970 roku prowadził w Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu Klub Literacki, przez który przewinęli się znani literaci. Prezentowano tam programowe grupy literackie, m.in. Kontekst, Drzewo, Tylicz, Środowisko "Nowego Wyrazu". Klub Literacki działał w CK Zamek do roku 2005, następnie przeniesiony został do Centrum Kultury "Dąbrówka" w Poznaniu. Od 1998 roku kontynuuje redagowanie i wydawanie kwartalnika literackiego "Protokół Kulturalny" (www.poecipolscy.pl). W CK Zamek wydawał serię "Zamkowe Arkusze Literackie" oraz liczne almanachy, m.in. "Arkusz 2004", "Arka" tom 1 i 2, "Na końcu świata albo języka" (wydany w "Dąbrówce").

Inicjator Ogólnopolskich Konkursów Wierszy: "O Laur Klemensa Janickiego", "Zielone Pióra", "Młode Pióra", "Pierścień Dąbrówki". Juror licznych konkursów literackich. W Radio Emaus prowadzi cykliczną audycję "Pocztylion literacki". Należał do Polskiego Związku Szermierczego (AZS) w latach 1961- 1964, później "Gryf" Słupsk.
Wiceprzewodniczący Rady Krajowej KKMP przy ZG ZMW w Warszawie (1972-1975). Przewodniczący KKMP Wiry przy ZW ZMW w Poznaniu (1971-1976).

Członek ZLP od 1976 do 1983 roku. Członek SPP od 1990, współzałożyciel i wiceprezes Salonu Artystycznego im. Jackowskich w Pobiedziskach. Członek Fundacji Literackiej w Poznaniu. Członek Fundacji Wspierania Kultury im. Łucji Danielewskiej w Poznaniu. Członek Światowego Stowarzyszenia Poetów POETAS DEL MUNDO.

Autor wielu tomów wierszy, a także książki dla dzieci. Publikacje w wielu gazetach i periodykach. Jego utwory były tłumaczone na język angielski, białoruski, bułgarski, chiński, czeski, esperanto, francuski, grecki, macedoński, niemiecki, ormiański, rosyjski, serbski, ukraiński, węgierski. Publikowany też w licznych antologiach dwujęzycznych.
Stypendysta Międzynarodowego Ośrodka Pisarzy i Tłumaczy na Rodos (1988).
Wstęp bezpłatny.