logo CK Zamek

Spotkanie z Justyną Bargielską - Dziecko z darów

2019-11-26 ( wtorek )
18:00
Scena Nowa, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Prowadzenie: Marcin Jaworski
Współpraca: Wydawnictwo  Wolno

Po pięciu latach Justyna Bargielska powraca w najlepszym stylu! "Dziecko z darów", szósty tom poetycki ważnej i cenionej współczesnej autorki to książka dojrzała, intymna, szczera. Wierna swojej metodzie, Bargielska nie pisze o sprawach, których nie zna. To, co ważne, nie tracąc nic ze swego ciężaru, znajduje w tekstach poetki wiarygodny opis, bez sięgania po wielkie pojęcia.
Justyna Bargielska, daleka od patosu i pretensji, mówi o miłości i utracie miłości, macierzyństwie i utracie macierzyństwa, życiu - i utracie życia. Nieuchronność zmian przestaje być źródłem lęku, stając się sensem i treścią spełnionego istnienia: "Jest dużo czasu na decyzję / ten dom dopiero zaczął się rozpadać / i to nawet nie tu / tylko tam". "Tam" jest zresztą kategorią, która często pojawia się w nowych wierszach Bargielskiej, bardziej niż kiedykolwiek zainteresowanej duchowym wymiarem codzienności.
To codzienność, którą poetka wytrwale i pod różnymi kątami kadruje: przeszłość rozmawia tu z aktualnym zdarzeniem, drobiazg ma rangę znaku, sen zrównuje się z realnym przeżyciem. Obok przywracanych pamięci postaci, minionych rozmów i widoków pojawiają się bohaterowie współcześni, wirtualni, wyjęci z popkultury, mający dopiero zaistnieć.
Dziecko z darów pierwsza książka, którą autorka zdecydowała się opatrzyć dedykacją: przywołana w niej skierniewicka bibliotekarka jest zarówno sobą, jak i symbolem walczącego o przetrwanie świata, w którym poezja ma jeszcze sens. /opis wydawcy/

JUSTYNA BARGIELSKA - poetka, pisarka, dramaturżka. Opublikowała tomy poezji: "Dating sessions" (2003), "China Shipping" (2005), "Dwa fiaty" (2009), "Bach for my baby" (2012) i "Nudelman" (2014) oraz prozy "Obsoletki" (2010) i "Małe lisy" (2013). Dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (za tom wierszy "Dwa fiaty" oraz prozatorski debiut "Obsoletki"). Wydała także wspólnie z Iwoną Chmielewską książkę "Obie" (2016) i zbiór opowiadań dla dzieci "Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy" (2017). Nominowana m.in. do Warszawskiej Nagrody Literackiej, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Paszportu "Polityki" oraz trzykrotnie do Nagrody Literackiej Nike. Teksty Justyny Bargielskiej tłumaczono na wiele języków. Mieszka w Warszawie.

MARCIN JAWORSKI - literaturoznawca, krytyk literacki; profesor na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM; ostatnio wydał "Świat nieliryczny. Studia i szkice o poezji współczesnej" oraz antologię "Barbarzyńcy, klasycyści i inni. Spory o młodą poezję w latach 90."; kurator Festiwalu Fabuły w Centrum Kultury "Zamek".

Bilety w cenie 2 zł.

_
akt.LT

Bilety dostępne w:

Zobacz ckzamek.pl