logo

Wykład dr. Tomasza Wysłobockiego z cyklu "Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw" - online

02.07 – 09.07.2020
18:00

"Olympe de Gouges - rewolucjonistka, która postanowiła obalić tyranię mężczyzn" - wykład dr. Tomasza Wysłobockiego z cyklu "Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw"

Link do wykładu (ZOOM) - dostępny w czasie rzeczywistym prelekcji, tj. w czwartek 02.07 od godz. 18.00.

Olympe de Gouges (1748-1793) uchodzi obecnie za jedną z pierwszych francuskich działaczek feministycznych. Jest jedną z niewielu postaci kobiecych, które pojawiają się w podręcznikach do historii. Ta nieprzeciętna kobieta nie miała w życiu łatwo - choć była nieślubnym dzieckiem prowincjonalnego arystokraty, nie otrzymała żadnego wykształcenia. Po przeprowadzce do Paryża dokształciła się na tyle, że zaczęła pisać sztuki teatralne. Po wybuchu Rewolucji Francuskiej rzuciła się w wir polityki - stała się niezmordowaną komentatorką, a także aktywną uczestniczką wydarzeń. Gdy okazało się, że rewolucyjni prawodawcy nie przyznali Francuzkom praw wyborczych, zredagowała słynną Deklarację praw kobiety i obywatelki (1791), w której postulowała powszechne równouprawnienie kobiet. Gdy do władzy doszli jakobini z Robespierre'em na czele, postanowili się w końcu pozbyć niewygodnej działaczki, która za swe poglądy i krytykę rządu została stracona na gilotynie.

Dr Tomasz Wysłobocki - specjalista od francuskiej literatury i kultury XVIII wieku z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem m.in. monografii pt. "Obywatelki. Kobiety w przestrzeni publicznej Francji przełomu wieków XVIII i XIX" (Universitas 2014) oraz biografii "Olympe de Gouges (1748-1793). Rewolucjonistka". W swoim dorobku ma także kilkadziesiąt artykułów naukowych poświęconych m.in. historii kobiet oraz przemianom społecznym w rewolucyjnej Francji.

Wykład odbędzie się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM.US pod linkiem https://zoom.us/j/97404943453?pwd=QjI3ak1CcDNZWmtGUGt3akc4eXJ1dz09. Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po kliknięciu w powyższy link. Jeśli uczestnik nie ma aplikacji Zoom, można także obejrzeć wykład z poziomu przeglądarki internetowej, wystarczy po kliknięciu powyższego linku wybrać opcję "Join from your browser". Aby dołączyć do spotkania w oknie przeglądarki internetowej, należy wtedy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code).
Po zakończeniu wykładu, retransmisja ze spotkania będzie dostępna przez tydzień na naszej stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/dom.bretanii/

***Nagranie z wykładu będzie potem dostępne online przez tydzień. Link zostanie podany, na stronie Domu Bretanii i jego profilu Fb, po opublikowaniu transmisji.

_
opr.LT