Trzy odrzutowce w trakcie akrobacji powietrznych - zdjęcie w brązowej kolorystyce. Na dole informacje o wydarzeniu - nazwa i data.

Rozmównica z cyklu Żywioły Tańca - Powietrze

2020-08-22 ( sobota )
17:00-18:30
Polski Teatr Tańca, ul. Kozia 4, Poznań

Organizatorzy zapraszają na profil FB Polskiego Teatru Tańca na kolejne spotkanie w cyklu rozmównic pt. Żywioły tańca - powietrze. Poszukując nieoczywistych koneksji tańca z różnymi sferami życia ludzkiego i natury, uczestnicy przyjrzą się sztuce ruchu z perspektywy jej różnych związków z czterema żywiołami - ziemią, ogniem, powietrzem i wodą.

Tym razem tematem przewodnim będzie powietrze, które od wieków fascynuje człowieka, a po tym, jak tylko ludzie nauczyli się latać, stało się też kolejnym środowiskiem, w którym możliwe są różne formy choreografii. Podobnie jak w wodzie, o której mówiliśmy w poprzednim odcinku cyklu, powietrze jest przestrzenią rywalizacji sportowej, która często zbliża się w formie do tańca.

Te wszystkie aspekty organizatorzy poruszą w rozmowie z absolutnie wyjątkowymi gośćmi - najsłynniejszą polską skydiverką Mają Kuczyńską, wicemistrzynią świata w indoor skydivingu w konkurencji freestyle z 2017 roku, popularyzatorką tej stosunkowo nowej dyscypliny sportu, polegającej na wykonywaniu figur podobnych do tańca w pionowym tunelu aerodynamicznym.

Drugim gościem będzie pilot akrobacyjny, lider i współzałożyciel grupy akrobacyjnej Żelazny ORLEN Wojciech Krupa - były pilot wojskowy klasy mistrzowskiej, teraz pilot cywilny pierwszej klasy, pilot samolotów odrzutowych, wielokrotny Mistrz Polski w akrobacji samolotowej klasy Advanced. Człowiek, który lata lepiej niż bohaterowie filmu "Pearl Harbour" i w dodatku nie w filmie, tylko w prawdziwym życiu.

Uczestnicy spotkania porozmawiają o tym, jak od użytkowego latania samolotami czy skakania ze spadochronem ludzie doszli do formy, która wygląda jak taniec w powietrzu. Opowiedzą też o tym, jakim środowiskiem dla tańca jest żywioł powietrza - jakie daje możliwości choreografii, a jakie nakłada ograniczenia. Poszukają odpowiedzi na pytanie, czy dla ludzi zajmujących się skydivingiem i widowiskowymi odmianami lotnictwa błyskotliwe technicznie manewry i ewolucje to tylko akrobatyka w przestrzeni, czy też w powietrzny ruch i jego kompozycję wpisany jest autentyczny element tańca.

Rozmowę wzbogacą fragmenty filmów z podniebnych akrobacji grupy Żelazny ORLEN oraz filmy z pokazów sportowych skydivinvgu w wykonaniu Mai Kuczyńskiej.

Zobacz www.facebook.com/events/1603170306510971/