Ze względu na duży przyrost zachorowań na COVID-19 festiwal w 2021 roku odbywać się będzie online.
O tym, jakie filmy będzie można na nim zobaczyć, mówią okulary z plakatu.
Te pierwsze są różowe. Organizatorzy chcą z młodymi i najmłodszymi widzami, za pośrednictwem kina, rozmawiać z optymizmem nawet o bardzo trudnych sprawach, o problemach, które wydają się prawie nie do rozwiązania. Często właśnie o tym "prawie", które potrafi sprawiać ogromną różnicę.
Te drugie są zielone. Są już mocno spękane, ale ciągle widać przez nie nadzieję na ratunek dla świata. W sensie ekologicznym, ale nie tylko. Przedstawiamy kino, które wielokrotnie ukazuje swoich bohaterów w zagrożeniu. Opowiada o ich problemach, o tym, co wywołuje ból, ale także woła o zmianę. Apeluje.
Te trzecie oplatają małe kwiatki. Dar, czasem nawet drobny jak ta roślinka, może odmienić życie będących w potrzebie: samotnych, odrzuconych, odmiennych, uznanych za nielegalnych. Nasze filmy bardzo często opowiadają o darze serca, o akceptacji, przyjaźni i miłości, i o tym, że bez nich żyć jest bardzo ciężko.
Te czwarte są ciemne, z gwiazdką. Festiwal wraca do sali kinowej, w której panuje mrok, a widzów łączy jasność filmu bijąca z ekranu. Zdajemy sobie jednak sprawę, jak nieprzewidywalna jest sytuacja, dlatego możemy zaprosić widzów również przed ekrany domowych monitorów, gdyby oglądanie w kinie okazało się niemożliwe. Będziemy hybrydowi, z przekonaniem, że mieszańce są najfajniejsze, a nie że to coś na kształt świdra. A gwiazdka? To jedna z tych, które przydzielamy naszym filmom, niczym uliczny aktor, wrzucający do swej puszki pierwszą monetę na przynętę. Oglądajcie filmy na Ale Kino! a jeżeli się Wam spodobają, na co mam wielką nadzieję, sypcie kolejnymi gwiazdkami...
A może ten plakat mówi o czymś zupełnie innym? Przecież jest jak dobry film: opowiada swoją historię, ale odczytać powinien ją każdy sam.
Jerzy Moszkowicz
dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!
Kalendarium na stronie festiwalu.
Zobacz www.alekino.com/