Twórcami projektu są reżyser Paweł Kamza i scenografka Izabela Kolka, a organizatorem Wielkopolskie Stowarzyszenie Niewidomych. Projekt ma charakter integracyjny, dedykowany jest dzieciom, młodzieży i ich opiekunom, w tym osobom z niepełnosprawnością wzrokową, jak również nauczycielom, instruktorom i animatorom kultury.
"Pocztówki dźwiękowe z Powstania Wielkopolskiego" to historia Powstania Wielkopolskiego opowiedziana w konwencji mini-opowieści w trzech odcinkach, w formie słuchowiska, tekstu, animacji, makiet i materiałów do samodzielnego współtworzenia opowieści. Mini-historie oparte zostały o dzieje powstańcze Tadeusza Karłowskiego, Poznaniaka, m.in. współpracownika Sztabu Generalnego w Poznaniu. W archiwum rodziny Karłowskich zachowały się kartki rysowane przez żonę Karłowskiego, Ninę, dla ich syna Pawła. Oboje - mama i syn, przebywali w sanatorium w górach, daleko od domu. Nina opowiadała synkowi historię nieobecnego Taty - powstańca. Przez historię Taty, synek poznaje dzieje Powstania Wielkopolskiego. Oboje mama i syn byli osobami niedowidzącymi. Rysunki były bardzo wyraźne, czarno-białe, wystarczająco czytelne dla osób niedowidzących.
Częścią projektu są także warsztaty artystyczne, które odbędą się 15 grudnia br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach. Uczestnicy zajęć będą mogli wykonać własne modele przedstawiające postaci bohaterów i scenografię epoki.
Partner projektu: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Współpraca: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach, Urząd Miasta Poznania, Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Biblioteka Raczyńskich, Barak Kultury.