Baner instytucji.

Czytanie performatywne - Instytucje i backlash

2022-04-24 ( niedziela )
Teatr Polski, Malarnia, ul. 27 Grudnia 8/10, Poznań

W Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się czytanie performatywne pt. "Instytucje i backlash". Będzie to element Forum Przyszłości Kultury, które organizuje Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera.

Tegoroczna edycja Forum została podzielona na dwie części. Pierwsza odsłona potrwa do 3 czerwca i odbędzie się w 12 miejscowościach w całej Polsce. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatnie transmitowane na VOD Teatru Powszechnego.

W niedzielę, 24 kwietnia 2022, Forum zagości w Teatrze Polskim w Poznaniu. W malarni odbędzie się tego dnia czytanie performatywne - "Instytucje i backlash".

Od pewnego czasu obserwujemy dyskusję toczącą się w środowiskach instytucji kultury, szkół artystycznych oraz w mediach, która porusza kwestie potrzeby wyznaczania granic w ramach procesu twórczego, konieczności edukacji na temat etyki w pracy oraz niezgody na opresyjne praktyki. Jednak w międzyczasie ma miejsce kolejna debata, która często zaczyna się od stwierdzenia: "Jestem przeciwnikiem molestowania, ale...".

Czytanie performatywne będzie rekonstrukcją backlashu oraz dyskusja z publicznością. Prześledzimy w nim proces blokowania i zagłuszania debaty w kwestii molestowania, nadużyć i przemocy w środowisku teatralnym. Odnosząc się do argumentów personalnych i abstrakcyjnych oraz odpowiadając na wyzwania rzucane przez autorów blacklashowych tekstów, wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania:

Kto i w jaki sposób kapitalizuje ruch #metoo i traumę ofiar?
Kto i dlaczego daje sobie prawo do wyrokowania w tej trudnej kwestii?
Kiedy to się skończy?

Autorkami tekstu zaprezentowanego podczas wydarzenia są Agata Adamiecka i Agnieszka Jakimiak. W czytaniu wezmą udział Konrad Marek Cichoń, Agnieszka Jakimiak oraz Kornelia Trawkowska.

Wstęp na wydarzenie w Teatrze Polskim w Poznaniu jest bezpłatny za okazaniem wejściówki - można je odbierać w kasie teatralnej.

Aby z kolei obejrzeć materiał na VOD Teatru Powszechnego należy wykonać 3 proste kroki:

1. Stworzyć osobiste konto na platformie (vod.powszechny.com/rejestracja).

2. Aktywować kliknięciem w link aktywacyjny, wysyłany automatycznie na adres mailowy podany podczas rejestracji (uwaga: mail z linkiem może wpaść do skrzynki spam).

3. Po aktywowaniu konta wystarczy zalogować się na platformie, używając danych podanych podczas rejestracji.