Logo biblioteki.

Spotkanie z cyklu W świecie reportażu - Przekraczanie

2022-05-10 ( wtorek )
18:00
Hol WBPiCAK (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury), ul. Prusa 3, Poznań

Goście spotkania: Małgorzata Lebda i Michał Milczarek

Prowadzący: Wojciech Szot

Organizatorzy zakładają, a nawet mają pewność, że ze spotkania trójki wyjątkowych ludzi wyniknie wciągająca, nieoczywista dyskusja o PRZEKRACZANIU - granic państw, ludzkich możliwości, podziałów, granic języka, psychicznej i fizycznej wytrzymałości, tego co dozwolone i oswojone.

Małgorzata Lebda, Michał Milczarek, Wojciech Szot - ich życiorysy i twórczość przekraczają ramy zwykłych opisów na Wikipedii.

Małgorzata Lebda - Poetka. Naukowczyni. Felietonistka. Animatorka kultury. Ultramaratonka. We wrześniu 2021 roku przebiegła - w ramach poetycko-aktywistycznego gestu - dystans 1113 kilometrów, biegnąc od źródeł rzeki Wisły do jej ujścia do Bałtyku. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym wydanych przez Wydawnictwo WBPiCAK "Granica lasu", "Matecznik", "Sny uckermӓrkerów", "Sprawy ziemi"

O ostatniej książce Lebdy "Mer de Glace" (Wydawnictwo Warstwy), tak pisze Agnieszka Budnik ("Przed burzą" Czas Kultury 5/2021) "Mer de Glace" to poezja pisana w trybie koczowniczym: w oczekiwaniu, w pewności tego, że jutro jest niepewne. Bezpieczny świat wspomnień został już porzucony, a czas przeszły ustąpił wiecznemu teraz. Teraźniejszość jest pasjonująca, ale też niesie ze sobą niepokój. Żyjemy przecież na ostrzu noża: na naszych oczach topią się lodowce, wyczerpują się zasoby naturalne, a na horyzoncie majaczy wizja jeśli nie końca świata, to końca człowieka".

Michał Milczarek - Naukowiec (wykłada w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ). Pisarz. Podróżnik. W Rosji spędził łącznie trzy lata. Pasł owce w Kałmucji i renifery na Uralu Polarnym.

"Donikąd. Podróże na skraj Rosji" (Wydawnictwo Czarne) to opowieść o wyprawach na końce świata: Kamczatkę, Kołymę, do Workuty, Ewenkii, Norylska. To zapiski z miejsc, w których byt graniczy z nicością. To obsesyjna wędrówka na wschód przez śnieg, kości i pustą przestrzeń w poszukiwaniu kresu mapy i kresu rzeczywistości (cytat z materiałów wydawcy).

"Łatwo się zmilczarczyć. Wmilczarcza ta książka strasznie, wkręca, wciąga, rozśmiesza i porusza. No i zachwyca, bo oto wmilczarcza się tym literackim debiutem Milczarek od razu na najwyższą półkę polskiej prozy. A gdy przeczytacie, to zrozumiecie, czemu się wmilczarcza. I dlaczego akurat wmilczarcza. Słowem: dobrze, że jest Milczarek" - Ziemowit Szczerek.

Wojciech Szot - był już księgarzem, wydawcą, redaktorem i recenzentem. Prowadzi blog Zdaniem Szota, na którym pisze głównie o polskiej prozie i reportażu. Miłośnik archiwów, bibliotek, kwerend i długich spacerów z psem Tajfune.

Wstęp wolny.