Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i zdjęcie artystki.

Dwa krótkie metraże w reżyserii Marii Ornaf.
Tytuł pierwszego z nich ,,Piołun" (2019) odnosi się wprost do dawnej praktyki matek, które chcąc odstawić swoje dzieci od piersi, nacierały je gorzkim naparem z piołunu.
Drugi z prezentowanych filmów ,,Kiedy obróci się dom" (2022) opowiada historię trzynastoletniej Ewy, która żyje w rozdarciu pomiędzy swoją biologiczną i adopcyjną rodziną. Obydwa krótkie metraże koncentrują się na utraconym dzieciństwie, goryczy i traumie przeszłości, z którą należy się w pewien sposób ułożyć lub ją po prostu porzucić.

Z Marią Ornaf porozmawiamy po projekcji o gorzkim rodzinnym dziedzictwie pozostawionym nam w spadku, obecności tej tematyki w sztukach wizualnych oraz estetycznych wyborach reżyserki.

Wstęp bezpłatny

Stany Skupienia - cykl filmowo-artystyczny, którego celem jest wytwarzanie nowych, eksperymentalnych i poszerzonych sposobów doświadczania filmów oraz sztuki. Każde z wydarzeń to okazja do spotkania z osobami artystycznymi, które razem z publicznością w performatywny sposób interpretują prezentowane obrazy filmowe, zakorzeniając je we własnej, konkretnej praktyce artystycznej oraz sytuacji społeczno-politycznej.

Osoba kuratorska: Andrzej Marzec

MARIA ORNAF - Reżyserka i scenarzystka. W 2022 roku ukończyła Wydział Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi, a w roku 2014 Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2012 roku była stypendystką Faculdade des Belas-Artes w Lizbonie. Jej filmy były nagradzane i pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in.: MFF w Moskwie, MFF w Mediolanie, MFF w Kitzbühel, FPFF w Gdyni, Nowe Horyzonty czy Camerimage. Jej krótkometrażowy film Piołun brał udział w konkursach na ponad 45 festiwalach na całym świecie. Jej film Kiedy obróci się dom otrzymał m.in trzy nagrody im. Jana Machulskiego: za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepszy montaż. W swojej twórczości eksploruje język filmowy, który pokazuje to, co niewidzialne. Prowadzi zajęcia na kierunku Film Eksperymentalny na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W roku 2022 znalazła się w rankingu 10 Nadziei Polskiego Kina wg platformy Drugi Seans oraz na liście 100 kobiet magazynu Forbes Women Polska w dziedzinie kultury i sztuki.

Informujemy, że wydarzenie będzie dokumentowane w formie foto i video do celów promocyjnych i archiwalnych. Więcej informacji znajdziesz w naszej klauzurze RODO na stronie internetowej pawilon.org