Logo Domu Bretanii.

Wykład Karoliny Prymas-Jóźwiak w ramach cyklu Wykłady o sztuce francuskiej - W tyglu sztuki przełomu wieków XIX/XX

22.05.2024
18:00

"W tyglu sztuki przełomu wieków XIX/XX" - wykład Karoliny Prymas-Jóźwiak w ramach cyklu "Wykłady o sztuce francuskiej, czyli klucze do współczesności".

Przełom wieków XIX i XX to czas bezprecedensowej różnorodności postaw w sztuce, która zostały przez badaczy określone "sztuką ok. 1900". Co kryje się pod tym bezpiecznym i wygodnym określeniem? Wykład poświęcony będzie nie tylko naszkicowaniu szczególnego kontekstu fin de siècle"u , ale przede wszystkim pokaże interesujące osobowości twórców, którzy wiele znaczyli w swoim czasie, odcisnęli piętno na kolejnym pokoleniu artystów, choć są rzadziej obecni w powszechnej świadomości nawet zagorzałych amatorów sztuki.

Cykl wykładów pt. "Sztuka francuska, czyli klucze do współczesności" będzie swego rodzaju wprowadzeniem do sztuki współczesnej, omówione zostaną kierunki artystyczne i postawy twórców, które składają się na różnorodny krajobraz sztuki nowoczesnej (od XIX w. do lat 70. XX wieku) i współczesnej (kon. XX i początku XXI w.). Celem wykładów jest nie tylko prezentacja szerokiej panoramy nowoczesnej sztuki francuskiej i jej kontekstów, przypomnienie artystów już nieco zapomnianych, jak i lepsze poznanie niekwestionowanych gwiazd świata sztuki. Zależy nam także na wyjściu naprzeciw Słuchaczom, dla których obcowanie ze sztuka nowoczesną jest ciągle wyzwaniem, choć intrygującym, to jednak niełatwym.

Karolina Prymas-Jóźwiak - historyczka sztuki, absolwentka UAM, odbyła roczne stypendium naukowe na Uniwersytecie Rennes II-Haute Bretagne. Wykłada Historię Rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prowadzi również zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku UAP. Od wielu lat w praktyce zajmuje się edukacją artystyczną, dydaktyką historii sztuki, treningiem twórczości. Autorka artykułów naukowych, publikacji z zakresu dydaktyki edukacji artystycznej oraz materiałów dydaktycznych dla studentów i nauczycieli.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu - "Prorocy malarstwa - Les Naibis: Pierre Bonnard i Edouard Vuillard" - odbędzie się 26 czerwca (środa) o g. 18.00.

#PoznańWspiera