zdjecie prowadzacego

Wykład popularnonaukowy: "Szkło metaliczne - szkło, metal, a może... plastik?"

23.05.2024
11:00 12:00

"Fizyka Warta Poznania" w maju 2024 roku. zaprasza na wykład popularnonaukowy "Szkło metaliczne - szkło, metal, a może... plastik?"

Wykład wygłosi dr hab. Zbigniew Śniadecki, prof. IFM PAN, który prowadzi prace naukowe w Zakładzie Fizyki Magnetyków w Instytucie Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk.

Po raz kolejny zabieramy słuchaczy do świata ciekawych i przydatnych materiałów, które są badane w naszym Instytucie. W szkłach metalicznych, , o których będzie mowa podczas najbliższego wykładu, nie występuje uporządkowanie dalekiego zasięgu. Jednak występujące w nich uporządkowanie atomów w tak zwanym bliskim otoczeniu oraz brak niektórych cech charakterystycznych dla stopów krystalicznych prowadzi do bardzo zaskakujących właściwości. Czy metal można formować w sposób podobny jak plastik? Czy szkło może być wytrzymalsze od stali? Okazuje się, że na te dwa pytania można odpowiedzieć twierdząco, jeżeli mamy do czynienia ze szkłem metalicznym. Materiały tego typu mogą charakteryzować się dużą wytrzymałością, odpornością na korozję, wysoką przenikalnością magnetyczną. Podczas wykładu zostaną omówione właściwości metali o strukturze amorficznej oraz możliwe zastosowania materiału mogącego zawładnąć przyszłością wielu dziedzin przemysłu.

Zapraszamy serdecznie na wykład on-line 23 maja 2024 r. o godz. 11:00. Link do wydarzenia: https://www.ifmpan.poznan.pl/fwp

Pytania do prelegenta można kierować pod materiałem na kanale YouTube "Fizyka Warta Poznania" jak również poprzez stronę Fb: https://pl-pl.facebook.com/fwpifmpan/

  • Wykładom "Fizyka Warta Poznania" patronują:
  • Marszałek Województwa Wielkopolskiego,
  • Prezydent miasta Poznań,
  • Mensa Polska,
  • Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego

Wykłady "Fizyka Warta Poznania" objęte są finansowaniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II" (projekt POPUL/SP/0388/2023/01).

Zobacz www.facebook.com/fwpifmpan