a

Lina Babilonia y Son Ancestros (w ramach Ethno Port) - koncert

2019-06-16 ( niedziela )
18:00
Sala Wielka, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Kategoria: Muzyka

LINA BABILONIA Y SON ANCESTROS (Kolumbia)

Żółty blask świec trzymanych w dłoniach tancerek migocze na ciałach ich partnerów, a zwieszające się z rąk kobiet kolorowe chusty i falbaniaste suknie podkreślają falujące ruchy. One kołyszą się oszczędnie w rytm wyklaskiwany przez śpiewaków, oni meandrują pomiędzy uderzeniami bębnów, szukając przestrzeni do zaprezentowania swojej zwinności. Tak w Północnej Kolumbii celebrowana jest energia drzemiąca w rytmach cumbia, bullerengue, tambora i chandé chalupa.
Lina Babilonia, śpiewaczka pochodząca z María la Baja w kolumbijskiej prowincji Bolívar, wraz z grupą Son Ancestros kontynuuje i rozwija bogate afrokaraibskie tradycje, których fundament stanowią śpiew i taniec przy akompaniamencie pokaźnego zestawu instrumentów perkusyjnych. Fraza wokalna i wielogłosowa struktura tanecznych rytmów splatają się tu w wymyślne wzory, tworząc porywające kompozycje.
W tak pomyślanej formie bardzo istotną rolę odgrywają radosne improwizacje na tambor alegre, czyli jednomembranowym bębnie o afrykańskim rodowodzie. Bębniarz trzyma instrument między nogami i uderza w membranę obiema dłońmi, manipulując techniką atakowania dźwięku tak, aby jego komentarz do melodii śpiewaka była jak najbardziej urozmaicony. Wspierają go dwa pozostałe bębny, czyli llamador i bombo.

Bilety w cenie 30 zł.

_
akt.LT

Bilety dostępne w: