Zdjęcie archiwalne Poznania, m.in. Ratusz.

Wykład Macieja Kościuszko z cyklu Utracona i odzyskana? Poznański sposób na niepodległość 1939-1956

2021-10-07 ( czwartek )
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (PTPN), Sala Posiedzeń, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań

Wykład Macieja Kościuszko (AWF w Poznaniu) Brzemię "wyzwolenia". Armia Czerwona i radzieckie służby bezpieczeństwa w powojennej Wielkopolsce

Wkraczające wojska Armii Czerwonej niosły wyzwolenie spod niemieckiej okupacji, czy przynosiły jednak wolność? Pierwsze wrażenia dotyczące żołnierzy Armii Czerwonej na terytorium województwa poznańskiego były bardzo różne: jedne odziały zapisały się w sposób pozytywny, inne zdecydowanie nie. Obecność sił zbrojnych ZSRR miała niebagatelne znaczenie społeczne, polityczne i gospodarcze. Skutki stacjonowania wojsk Armii Czerwonej były bardzo rozległe. Zaliczyć do nich należy wielką falę przestępczości, która zdestabilizowała porządek publiczny, demontaże fabryk oraz wywóz mienia przedsiębiorstw państwowych i prywatnych, współpraca z ich polskimi odpowiednikami w celu zlikwidowanie wszelkich objawów oporu wobec nowej władzy.
Jak w nowych realiach odnaleźli się mieszkańcy województwa poznańskiego? Jak kształtowały się relacje pomiędzy Armią Czerwoną a ludnością cywilną lub przedstawicielami odradzającej się polskiej państwowości? Jak wyglądały realia życia w powojennej Wielkopolsce i na tzw. ziemiach odzyskanych? Czy w warunkach utracenia suwerenności można było dostrzec jakiś sposób na odzyskanie niepodległości? Podczas wykładu podjęta zostanie próba odpowiedzi na te pytania.

dr Maciej Kościuszko - absolwent Wydziału Historycznego UAM oraz Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM, doktor w dziedzinie nauk humanistycznych, dyscyplina: historia, pracownik Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Autor publikacji dotyczących schyłku drugiej wojny światowej oraz powojennej historii Polski. Głównym obszarem jego zainteresowań badawczych jest kwestia obecności sił zbrojnych ZSRS na terytorium Polski. Laureat "Nagrody miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską" za dysertację pt. Armia Czerwona i czerwonoarmiści w Wielkopolsce w latach 1945-1946.

_

Wykład w ramach cyklu wykładów otwartych, Utracona i odzyskana? Poznański sposób na niepodległość: 1939-1956.

Wykłady w październiku odbędą się w formie stacjonarnej w Sali Posiedzeń PTPN. Prosimy jednak pamiętać o zachowaniu zasad reżimu sanitarnego (zakrywanie nos i ust, dezynfekcja rąk oraz zachowanie odległości od innych uczestników).

Cykl wykładów pt. Utracona i odzyskana? Poznański sposób na niepodległość: 1939-1956jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania. Patronatów honorowych udzielili Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, oraz Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

_

Wstęp wolny.

Załącznik