plakat

O tym, że jesień w Poznaniu równa się jazz nie musimy już nikogo przekonywać, bowiem to już dziesiąta edycja jazzowego festiwalu Made in Chicago.

Tegoroczny Made in Chicago będzie kontynuował linię programową wypracowaną przez poprzednie edycje. Ponownie, w Poznaniu, pojawią się chicagowscy muzycy, aktywnie działający w stowarzyszeniu AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians - Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kreatywnych Muzyków). Od poniedziałku (16.11) gościmy już Mwate Bowdena, Renee Baker oraz Tomeke Reid, którzy prowadzą dwutygodniową rezdencją warsztatową.

Mwata Bowden swoją przygodą z jazzem rozpoczął grą na saksofonie barytonowym i współpracą z big bandami i składami R&B, które świeciły swoje triumfy w Chicago w latach 60-tych. To doświadczenie utorowało Bowdenowi drogę do AACM w Chicago. W ciągu ostatnich lat, osiągnął prawdziwie mistrzowski poziom w grze na saksofonie barytonowym klarnecie. Jeden z ulubieńców poznańskiej publiczności, dlatego też pojawi się ponownie podczas jubileuszowej edycji festiwalu. Z kolei Renee Baker to klasycznie wykształcona skrzypaczka i wiolonczelistka. Artystka prowadzi kilka własnych zespołów, jak: FAQ (Faith Action Quorum), Mantra Blue Free Orchestra, oraz Connoisseur Musica String Ensemble. Prócz tego jest też aktywną członkinią dużych zespołów, jak Chicago Jazz Philharmonic i Chicago Jazz Orchestra i utalentowaną kompozytorką. Artystka prowadzi agencję RCB Arts Management, reprezentującą niezależnych muzyków. Uczestnicy i uczestniczki rezydencji warsztatowej mają też niebywałą okazję pracy z wiolonczelistka, należąca do "nowego pokolenia" muzyków jazzowych z Chicago - Tomeką Reid. Charakterystyczne, niezwykle bogate i zdecydowane brzmienie jej instrumentu, jest natychmiast rozpoznawalne, zarówno w małych jak i dużych składach. Artystka nie stroni od klasycznego repertuaru jak i punku, hip hopu, czy kreatywnej improwizacji. Prócz tego jest bardzo aktywna na scenie muzycznej Chicago, współpracuje m.in. z Nicole Mitchell (Black Earth Ensemble, Great Black Music Ensemble), Dee Alexander (Evolution Quartet), Jeffem Parkerem czy Fredem Longberg-Holmem.

Podczas, trwającego już, pierwszego tygodnia warsztatów muzycy poprowadzą zajęcia dla uczniów/uczennic Szkoły Muzycznej II stopnia, studentów/studentek Akademii Muzycznej oraz dla miłośników i miłośniczek jazzu pragnących uczestniczyć w zajęciach. Warsztatowicze i warsztatowiczki ćwiczą specjalnie przygotowany dla nich utwór, który następnie wykonają podczas koncertu, który odbędzie się na scenie auli im. S.Stuligrosza w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego - 21 listopada o godzinie 19.00. Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasach Estrady Poznańskiej oraz Kina Muza.

Drugi tydzień warsztatów to z kolei przygotowania do występy, w którym udział wezmą studenci i studentki z Akademii Muzycznych z całej Polski. Po czterech dniach intensywnej pracy zagrają wspólny koncert pod szyldem Poznań Experimental Band, który otworzy 10. edycję festiwalu Made in Chicago. Tym samym rozpoczniemy koncertowy weekend z jazzem : 27-29.11.2015 i będzie miał on miejsce w przestrzeniach następujących sal koncertowych: Scenie na Piętrze Estrady Poznańskiej oraz Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek.

Program festiwalu

Bilety dostępne w:

Zobacz madeinchicago.pl