a

Jono McCleery - ulubieniec Cheta Fakera i Finka, powraca ze znakomitym lirycznym albumem "Pagodes". To jeden z najlepszych męskich głosów współczesnej sceny. W marcu Jono McCleery zagra cztery koncerty w Polsce: 07 marca we Wrocławiu (Stary Klasztor), w Dzień Kobiet - w Katowicach (Rialto), 9.03 w Poznaniu (Spot) i na finał - 10 marca w stołecznej Cafe Kulturalna.

To historia jak z filmu - McCleery urodził się głuchy, słyszeć zaczął dopiero w wieku pięciu lat. Muzyka stała sie dla niego czymś więcej niż hobby - była też szkołą życia, komunikacji i wrażliwości. Od 18 roku życia Jono komponuje, gra, koncertuje i wreszcie doczekał się należnego mu uznania. Występował u boku takich sław jak Fink, Jose Gonzalez, Bonobo czy Jamie Woon. Śpiewał też na płytach Portico. Maribou State i Catz'N Dogz, najlepiej jednak wypada jednak na autorskich albumach. Krążek "There Is" nagrany z gościnnym udziałem wspomnianego już Finka i ikony avant-folkowej sceny -Vashti Bunyan, łączył głębokie emocje soul z subtelnością nowego folku. "Doprawde fantastyczny singer-songwriter" - chwalił go sam Jamie Woon.

Najnowsze jego dzieło "Pagodes", to dojrzałe rozwinięcie tej formuły. Recenzenci płyty doszukują się podobieństw do muzyki Cheta Fakera oraz Finka i warto podkreślić, że wspomniani artyści deklarują się jako fani twórczości Jono. Sam twórca do swoich inspiracji dodaje też spuściznę Massive Attack, Radiohead i Milesa Davisa. Podobnie jak jego mistrzowie, McCleery jest mistrzem umiaru, w pełni panuje nad wokalną ekspresją i potrafi odnaleźć idealny balans pomiędzy brzmieniami cyfrowymi i organicznymi. O jakości piosenek Jono decydują jednak nie tylko kompozytorski talent, dbałość o brzmienie czy pomysłowe, choć skromne, aranżacje, ale przede wszystkim wspaniały głos. Współproducentem "Pagodes" jest jego przyjaciel i kolejna wschodząca gwiazda - Roy Wood Junior. Doskonałych momentów na "Pagodes" jest wiele: w otwierającym płytę utworze "This Idea Of Us", wokal Jono wybrzmiewa w pięknej oprawie smyczków. Z kolei "Since I" brzmi jakby Thom Yorke wreszcie oswoił swoje neurozy. Warto też zwrócić uwagę na znakomity cover "Age Of Self" z repertuaru Roberta Wyatta.

W świecie Jono McCLeer'yego jest bowiem miejsce na różnorodne barwy - subtelna elektronika, czyste brzmienia akustycznego folku i liryczne, męskie wokale tworzą tu unikalną brzmieniową mozaikę. Dla Jono McCleery świat dźwięków to niespodziewany dar, dlatego jak nikt inny docenia on bogactwo świata muzyki i pragnie podzielić się jego pięknem ze słuchaczami. Płyta "Pagodes" już w sklepach.

Bilety w cenie 34/39 zł (przed/w dniu imprezy).

Bilety dostępne w: