a

XI Światowe Spotkania z Kulturą Romską

2017-08-26 ( sobota )
14:00-19:00
Park Wilsona, Matejki 18, Poznań

Kategoria: Muzyka Inne

Wystąpią:

  • Perła i Bracia
  • Romanca
  • Liza

Wstęp wolny!

_

Zespół PERŁA i BRACIA wykonuje romską muzykę wokalno - instrumentalną. Członkowie zespołu mają styczność również z muzyką jazzową i tzw. muzyką świata. W nowych kompozycjach lub aranżacjach starych pieśni słychać elementy muzyki Sintów i muzyki granej przez Romów ze wschodniej Europy. Zespół chce trafić do szerszej publiczności śpiewając również w języku polskim.

Grupa Perły gra zawsze na żywo starając się mieć bezpośredni kontakt z publicznością. I ma ten kontakt - ciepły, niewymuszony.

Podstawowy skład zespołu "Perła i Bracia"

  • Perła - śpiew
  • Piotr Przybył - skrzypce
  • Michał Markowski - gitara klasyczna
  • Krzysztof Kociszewski - gitara klasyczna
  • Radosław Wróbel - gitara basowa, gitara akustyczna

_

Międzynarodowy Zespół Pieśni i Tańca Romów - Romanca - to młode pokolenie artystów romskich, wywodzących się z powszechnie znanego i cenionego zespołu "Baro Drom", który w naszym kraju działa już od 1956 r. Pielęgnując tradycję przekazywaną nam z pokolenia na pokolenie, dbamy o to aby ukazywać autentyczny folklor romski, który ma charakter międzynarodowy, a sama muzyka jest niezwykle urozmaicona. Różni się brzmieniem i stylem w zależności od zakątka Europy, z którego pochodzi. Mieszając różne style, a także aranżując własne intepretacje, zespół uzyskuje niepowtarzalne, nowatorskie brzmienie tradycyjnej muzyki romskiej z różnych stron świata.

_

Liza to niezwykle utalentowana i wszechstronnie uzdolniona artystka. Śpiewa w języku romskim, polskim, rosyjskim, angielskim, hinduskim, tańczy, sama pisze teksty i komponuje muzykę. Liza pochodzi z rodziny romskich artystów z Sankt Petersburgu. Ojciec Lizy występował w moskiewskim Teatrze Roma. Na tej samej scenie Liza występowała wiele razy wraz ze swoim rodzeństwem: utalentowaną tancerką i choreografem-swoją siostrą Rossitą oraz z bratem Nicolasem. Jako dziecko zagrała także w rosyjskim filmie "Cyganka Aza". Posiada wrodzony talent muzyczny, który od dziecka pielęgnowany był przez jej artystyczną rodzinę.

_
opr.LT