x

Pianiści u Paderewskiego: Łukasz Byrdy - recital dyplomowy

2018-05-12 ( sobota )
19:00
Aula Nova, Pl. S. Stuligrosza 1

Kategoria: Muzyka

Program

J. S. Bach - Preludium i Fuga gis-moll DWK I

C. Debussy - 3 Preludia  (MinstreleGenerał LavineSztuczne ognie)

F. Chopin - Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

F. Chopin - Ballada F-dur op. 38

F. Chopin - Sonata b-moll op. 35

Łukasz Byrdy pochodzi z Katowic, obecnie ma 23 lata i studiuje grę na fortepianie pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejewskiego i dr hab. Joanny Marcinkowskiej w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Mimo młodego wieku zdążył już zgromadzić na swoim koncie wiele nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych. Oprócz niewątpliwie największych sukcesów, jakimi są III nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Pekinie oraz zakwalifikowanie się do II etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Łukasz Byrdy otrzymał również III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "in memoriam Pietro Iadeluca" w Rzymie, wyróżnienie i nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Halina Czerny-Stefańska in memoriam" w Poznaniu, nagrodę specjalną i kilka nagród pozaregulaminowych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy, jak również nagrody na konkursach w Płocku, Zabrzu i Koninie, Antoninie, Szafarni i Jeleniej Górze. Jako kameralista wraz z triem fortepianowym otrzymał I nagrodę na Malta International Music Competition w Valettcie. Łukasz Byrdy został również wyróżniony stypendium na udział w międzynarodowych kursach muzycznych Morningside Music Bridge w Calgary (Kanada) oraz na udział w kursie Aspen Music Festiwal and School w USA.

Artysta koncertował na wystawie światowej EXPO w Mediolanie, festiwalu Chopin i jego Europa, festiwalu Chopin à Paris, Międzynarodowym Festiwalu I. J. Paderewskiego w Warszawie, jak również festiwalach w Chengdu, Moskwie i Dusznikach-Zdrój. W 2014 roku otrzymał tytuł laureata "Estrady młodych" Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Występował w wielu polskich filharmoniach, jak również w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Żelazowej Woli, Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie, Sali Koncertowej NOSPRu w Katowicach oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Artysta koncertuje nie tylko w Polsce, ale również za granicą - w USA, Kanadzie, Chinach, Rosji, Austrii, Niemczech, Malcie, Norwegii, Francji i Włoszech.

W 2017 roku ukazała się debiutancka płyta Łukasza z koncertami F. Chopina oraz W. A. Mozarta nagrana wraz z kwartetem Altra Volta.

Wstęp wolny.

opr.sw