x

SKALPEL Big Band: Otwarta próba przed OFF Festivalem - koncert

2018-05-20 ( niedziela )
Aula Nova, Pl. S. Stuligrosza 1

SKALPEL BIG BAND

Skalpel to już klasyka europejskiego nu jazzu. Na pierwszych dwóch albumach Skalpel i Konfusion  (wydanych przez Ninja Tune) Skalpel przełożył na język współczesnej elektroniki brzmienie i klimat polskiego jazzu z lat 60. i 70., tworząc muzykę o wyrafinowanej strukturze i dużym ładunku emocjonalnym.

W 2014, kiedy Skalpel po dziesięciu latach powrócił z nową płytą Transit, była ona przejściem od muzyki opartej na samplach w stronę programowania i grania na instrumentach wirtualnych. Teraz ta podróż ma swój dalszy ciąg dzięki niespodziewanemu, przypadkowemu spotkaniu (meeting by chance) z Patrykiem Piłasiewiczem. Patryk ma pomysł jak "uwolnić" muzykę Skalpela zarówno od sampli, jak i od komputerowej elektroniki. Jako doświadczony aranżer rozpisze to, co Skalpel stworzył niegdyś w komputerze, na kilkunastoosobowy big band. Zespół tym samym wykona więc swoiste podwójne salto i dopisze kolejny rozdział swojej historii jak i historii polskiego jazzu. W roku 2004, w entuzjastycznej recenzji albumu Skalpel, brytyjski Future Music napisał the best piece of jazz since Miles Davis "Go Ahead". Teraz muzyka Skalpela jest w rękach aranżera, który z sukcesem opracowywał swoje wersje płyt Davisa Sketches Of SpainBirth of the Cool.

Patryk Piłasiewicz - kontrabasista, dyrygent, kompozytor, adiunkt w Katedrze Jazzu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Działa na styku obszarów muzyki klasycznej, jazzu, elektroniki i eksperymentu interdyscyplinarnego. Pomysłodawca projektu Skalpel Big Band. Podstawą pomysłu jest idea skonfrontowania akustycznego obrazu brzmieniowego kompozycji Skalpela z ich elektronicznym (elektroakustycznym) pierwowzorem. Połączenie obu płaszczyzn podczas wspólnego koncertu przeniesie słuchaczy w nową czasoprzestrzeń. Przeszłość nabierze zupełnie innego znaczenia i stanie się źródłem elektronicznych eksperymentów oraz ich kolejnych, jazzowo-akustycznych przekształceń.

Big Band tworzą muzycy związani z Poznaniem - wykładowcy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Ich sposób działania związany jest z jazzowym genotypem miasta Krzysztofa Komedy i Jerzego Miliana - twórczych eksperymentatorów, architektów brzmień i niestrudzonych poszukiwaczy. Big Band podąża ścieżką eksperymentu, sięgając po inspiracje do różnych gatunków, stylów i dziedzin sztuki. Każdy z muzyków jest autorem własnych projektów, często odbiegających od mainstreamu. Elektronika, sztuki wizualne, architektura, taniec, kryptologia to naturalne środowiska twórcze muzyków poznańskiego zespołu.

Uwaga!

Na próbę otwartą wydawane będą bezpłatne wejściówki do odbioru od dnia 14.05., od godz. 17.00, w Centrum Informacji Miejskiej (CIM) przy ul. Ratajczaka 44, w liczbie maksymalnie 2 wejściówki na osobę.

opr.sw

Zobacz amuz.edu.pl/#