Zdjęcie Mozarta, czerwone napisy na czarnym tle

Speaking Concert - Ostatnie Requiem, czyli M jak Mozart

03.11.2019
19:00 20:30

Speaking Concerts jest autorskim cyklem koncertów Fundacji Fabryka Sztuki, wychodzącym naprzeciw nawet najbardziej wybrednym gustom.

Każdy z programów poświęcony jest konkretnemu zagadnieniu, ukazując zarówno omawiane dzieło, jak i jego kompozytora w kontekście historycznym i kulturowym. Dzięki fuzji muzyki, multimediów, tradycji i dobrego humoru powstaje atrakcyjny i unikalny w skali europejskiej format. Wykonywanie muzyki połączone jest z błyskotliwymi komentarzami charyzmatycznego dyrygenta Marcina Sompolińskiego oraz autorskimi filmami i prezentacjami.

Jak wyglądają Speaking Concerts? Jak najprawdziwsze...śledztwo! Marcin Sompoliński, dyrygent i prelegent w jednej osobie, z wnikliwością̨ godną detektywa odkrywa tajemnice historii muzyki, dekonspirując pilnie strzeżone sekrety kompozytorów i melomanów, i zdzierając maskę powagi z muzyki, która poważną wcale nie jest.

W sprawach największej wagi ogromną rolę odgrywa plotka - kwestia pozornie nieistotna, która dyskretnie zmienia bieg zdarzeń. Podczas dwudziestu koncertów z serii Speaking Concerts publiczność dowiedziała się m.in. o statusie majątkowym Antonio Vivaldiego, o tym, jak to możliwe, że premiera Święta Wiosny Igora Strawińskiego skończyła się interwencją służb porządkowych i kim byłby Jan Sebastian Bach, gdyby nie jego pracowite dzieci.

W programie Speaking Concert "Ostatnie Requiem", poświęconym jednemu z największych arcydzieł literatury muzycznej, poza analizą dzieła, okolicznościami jego powstania i historią wykonań, padają odpowiedzi na szereg pytań związanych z mitami i legendami, które przylgnęły do tego utworu na przestrzeni ponad dwóch stuleci od jego powstania.

Zobacz bilety.fabryka-sztuki.com.pl/ostatnie-requiem-speaking-concerts-2019-11-03-poznan/