Plakat wydarzenia ze zdjęciem członkiń Chóru w trakcie występu

Chór Czarownic - na zakończenie sezonu w KontenerART

2020-09-20 ( niedziela )
20:00-23:00
KontenerART, ul. Ewangelicka, Poznań

Kategoria: Muzyka

Inspiracją do powstania Chóru Czarownic była historia pierwszej kobiety w Polsce, na poznańskim Chwaliszewie, oskarżonej o czary i spalonej na stosie.

W skład Chóru wchodzi zespół wokalny składający się z kobiet różnych zawodów, w różnym wieku i o różnych światopoglądach, a akompaniują im awangardowi muzycy. Na scenie jest wiele oryginalnych instrumentów, na których grają chórzystki.

Chór Czarownic śpiewa głośno, gniewnie, punkowo, z energią, ale także z refleksją, autoironią i ponadczasową mądrością. Występ wzbudza wśród widzów najwyższe emocje. Literacko to opowieść z punktu widzenia kobiet i ich skomplikowanych relacji ze współczesnym światem. Ta historia uniwersalnie wpisuje się we współczesne społeczne lęki związane ze wzrostem napięć lokalnych i globalnych, ze zmianami społecznymi, odradzającym się nacjonalizmem i faszyzmem w Europie oraz na świecie.

Ze sceny płyną pieśni czułe, intymne, szczere, domowe oraz gwałtowne i buntownicze.
Chór Czarownic wystąpił już w wielu znaczących miejscach - na Forum Przyszłości Kultury w Teatrze Powszechnym w Warszawie, na Festiwalu Spoiwa Kultury w Szczecinie, na Festiwalu Sztuki Współczesnej w Białymstoku, na Festiwalu Rockowym w Jarocinie, na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w Teatrze Polskim w Poznaniu i Kongresie Kobiet w Poznaniu.

Ten projekt to nie tylko wydarzenie artystyczne - to także manifest filozoficzny.
Pieśń Chóru Czarownic p.t.: 'Twoja władza' stała się nieformalnym hymnem Czarnego Protestu w 2016 roku w Poznaniu, była również śpiewana w innych miastach, m.in w Szczecinie, Gorzowie, Berlinie, Warszawie i wielu innych.

Zobacz www.facebook.com/events/3446197712093455/