Na zdjęciu górzysty krajobraz z niewielkim wodospadem.

XII Festiwal Kultur Europy - Islandia

19.10 – 24.10.2020

XII edycja kameralnego festiwalu kultur organizowanego przez Dom Bretanii i przybliżającego nieoczywiste miejsca na mapie Europy.

Tematem festiwalu będzie Islandia, nordycki kraj i wyspa na Atlantyku leżąca tuż pod północnym kręgiem polarnym, w której rodziły się pierwsze skandynawskie sagi. Lodowa i zarazem wulkaniczna wyspa, której ponad połowa mieszkańców wierzy w elfy, słynie z gorących źródeł, gejzerów, malowniczych lodowców, bazaltowych klifów czy z zorzy polarnej i przyciąga co roku rzesze turystów.

Pandemia wprowadziła w stan zawieszenia rosnącą popularność tego kraju wśród Polaków, którzy są tam najbardziej liczną mniejszością - ponad 20 000 osób na ok. 360 000 mieszkańców tej mało zaludnionej wyspy. Warto wiedzieć, że pierwszy przewodnik w języku polskim po Islandii, będący także jednym z najstarszych jej opisów, ukazał się w 1638 roku w Wielkopolsce. Jego autorem był brat czeski Daniel Vetter - podróżnik i drukarz z Leszna.

Ze względu na sytuację sanitarną, festiwal odbędzie się w trybie hybrydowym - wykłady i spotkania będą miały miejsce online, filmy islandzkie będzie można zobaczyć w kinie Muza, a w klubie Blue Note wystąpi gwiazda islandzkiego jazzu Sunna Gunnlaugs, która przyjedzie do Poznania ze swoim trio. Koncert będzie transmitowany online.  

Więcej informacji

opr.sw

Zobacz https://dombretanii.org.pl/