Dziewczynki w ludowych strojach ukraińskich

Ukraińskie chóry w Poznaniu

03.06 – 13.06.2022

Dzieci z dwóch ukraińskich chórów - "Dzwoneczek" oraz "Vognik" przyjechały do Poznania. W stolicy Wielkopolski będą gościć do niedzieli, a ich repertuar będzie można usłyszeć podczas kilku koncertów.
Dzieci przyjechały do stolicy Wielkopolski po tym, jak z Poznańskim Chórem Chłopięcym skontaktował się Ruben Tolmachov, kierownik artystyczny kijowskiego chóru chłopięcego "Dzwoneczek" oraz jego żona, która zajmuje się chórem dziewczęcym "Vognik". Standardowa działalność obu tych ukraińskich zespołów nie jest obecnie możliwa. Część młodych artystów została w Kijowie, wielu z nich wyprowadziło się z rodzinami na zachód kraju. Mimo ciężkiej sytuacji, chórzyści regularnie uczestniczą w próbach online - to dla nich jedyna możliwość, by zachować ciągłość działalności.
Chór "Dzwoneczek" gościł już w Poznaniu w 2012 r., jako jeden z uczestników Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych. Teraz młodych artystów ponownie można usłyszeć w stolicy Wielkopolski.

- Dziękuję Poznaniowi, całej Polsce, każdej rodzinie za pomoc, jaka płynie do nas od pierwszego dnia wojny - mówił Ruben Tolmachov, kierownik artystyczny kijowskiego chóru chłopięcego "Dzwoneczek". - Już siedmioro dzieci z naszych chórów znalazło dom w Polsce, ich ojcowie walczą teraz o wolność swojego kraju. Razem walczymy, razem zwyciężymy.

Koncerty chórów "Dzwoneczek" i "Vognik"

3 czerwca, piątek:

godz. 18:00 - koncert w kościele ewangelicko - augsburskim Łaski Bożej przy ul. Obozowej 5
4 czerwca, sobota:

godz. 12:45 oprawa mszy św. i wykonanie Wokalizy wspólnie z Poznańskim Chórem Chłopięcym w Bazylice Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu
godz. 17:00 koncert plenerowy podczas festynu rodzinnego w Kostrzynie Wielkopolskim
AW