Mariusz Wilderman na tle swojej pracy

Tydzień Literacki - W Poznaniu lubimy czytać

29.09 – 05.10.2014

Sztuki plastyczne to nie tylko obraz - takie hasło przyświeca Galerii Miejskiej "Arsenał" podczas tegorocznego Tygodnia Literackiego, trwającego od 29 września do 5 października 2014 r. Na wydarzenie, organizowane przez Miasto Poznań oraz Lubimyczytać.pl - popularny portal promujący dobrą literaturę, składać się będą zarówno warsztaty dla młodzieży, jak też miniwystawa prac łączących w sobie w kreatywny sposób słowo i obraz.

Już od 29 września w Sali Kameralnej na pierwszym piętrze Galerii obejrzeć będzie można prace inspirowane sztuką ASCII Artu, reprezentatywną dla pionierskiej ery Internetu, mediów cyfrowych i komputerów osobistych. Specjalnie na potrzeby Tygodnia Literackiego ikoniczne dzieła sztuki współczesnej zostaną tak przetworzone, by uwydatnić ich potencjał jako obiektów wizualnej lektury. W powstałych ilustracjach środki plastyczne zastąpione będą w znacznej mierze cytatami twórców tych dzieł.

Od 2 do 10 października uwagę odwiedzających Galerię przykuwać będą książki artystyczne młodych twórców, skutecznie odnajdujących się w tej jednej z najbardziej niedocenianych dziedzin sztuki. Kilkoro młodych twórców, związanych z Poznaniem (i nie tylko), postara się przekonać swoimi książkami, że pozycja tego gatunku artystycznego i jego mała popularność jest całkowicie niezasłużona.

Dla młodzieży w wieku od 13 do 18 lat przygotowano natomiast warsztaty, które odbędą się w Sali Kameralnej 4 października o godz. 14:00. Poprowadzi je wrocławski malarz, Mariusz Wilderman, w swej twórczości czerpiący pełnymi garściami z estetyki lat 80. i 90. Konwencje popularne parę dekad temu, gdy o Photoshopie słyszeli tylko nieliczni, a okładki książek, magazynów czy płyt projektowano prawie bez użycia komputera, do dziś mają swoje wierne grono fanów. Nawrót do tej estetyki stanowić będzie punkt wyjścia do przeprowadzenia z młodzieżą działań plastycznych oraz zapoznania z ówczesnymi regułami projektowania graficznego. Całości dopełni miniwystawa kilku prac prowadzącego warsztaty, który rok temu uhonorowany został Najlepszym Dyplomem Roku 2013 wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Dzień później, na podsumowanie Tygodnia Literackiego, do odczuwania książek innymi zmysłami niż wzrok zachęci poznański Teatr "Post Factum". 5 października między 11:00 a 16:00 przychodzący do Galerii zabrani zostaną w początkowo tajemniczą podróż na przekór swoim zmysłom, która zmotywuje ich do stworzenia własnych książek - wyjątkowych, bo nadających się nie tylko do czytania. Performance łączący w sobie elementy warsztatów przeznaczony jest dla młodzieży i osób dorosłych, a zwłaszcza tych, którzy nieszablonowo podchodzą do rzeczywistości, traktując książki jako nieodłączny składnik swojej codzienności.

Zobacz www.arsenal.art.pl