o

Spotkanie z Olgą Tokarczuk

2014-11-24 ( poniedziałek )
Sala Wielka, CK Zamek, ul. Św. Marcin

Spotkanie z udziałem krytyków Adama Lipszyca i Tomasza Mizerkiewicza

Prowadzenie: Bogumiła Kaniewska

Spotkanie wokół "Ksiąg Jakubowych" - nowej epickiej powieść Olgi Tokarczuk, jednej z najbardziej oczekiwanych książek roku.

Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci - "Księgi Jakubowe" imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

"Księgi Jakubowe" to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

Olga Tokarczuk - powieściopisarka i eseistka, jedna z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike 2008 za powieść "Bieguni", Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu Polityki i Międzynarodowej Nagrody Vilenica. W 2010 roku Oldze Tokarczuk przyznano Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Pisarka prowadziła warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i zajęcia z twórczego pisania na Uniwersytecie Opolskim.

Urodzona w 1962 roku w Sulechowie, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z pierwszymi sukcesami literackimi zrezygnowała z pracy jako psychoterapeuta i przeniosła się w Sudety, obecnie mieszka we Wrocławiu. Autorka m.in. takich bestsellerów, jak "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny", "Gra na wielu bębenkach", "Ostatnie historie", "Bieguni" i "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Na podstawie jej utworów powstają inscenizacje teatralne i scenariusze filmowe.

Program "Klucze do wyobraźni", którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), to roczny cykl spotkań z wybitnymi współczesnymi polskimi pisarzami oraz znakomitymi krytykami. Każde ze spotkań złoży się z debaty krytyków o twórczości autora, która przechodzić będzie w rozmowę z głównym gościem, ta zaś - w klasyczny wieczór autorski (lekturę tekstów). Zależy nam na takim sposobie mówienia o literaturze, z którego wyłoni się różnorodny i niezdawkowy portret danego pisarza.

Wstęp wolny.