f

W okresie wakacyjnym w Fotoplastykonie Poznańskim prezentowane będą unikatowe zdjęcia z kolekcji Szymona Fenikowskiego. Jak mawia obecny ich właściciel, dwa pudełka szklanych stereofotografii, wykonanych od ok. 1910 r. do trzeciej dekady XX w., były w jego rodzinie "od zawsze". Zdjęcia znalazły się w posiadaniu rodziny Fenikowskich w 1945 r., gdy wróciła do swojego domu na Wildzie, który musiała opuścić podczas II wojny światowej. Tam znaleziono znakomite zdjęcia, prezentujące życie dwóch rodzin, z których jedna zamieszkała po 1918 r. w Poznaniu.

Na ten niezwykły materiał wizualny składają się zdjęcia wykonane na początku minionego stulecia podczas licznych wojaży, m.in. do Włoch oraz Francji. Obok zdjęć wykonanych podczas relaksacyjnych spacerów w Prowansji i Langwedocji, Paryżu, Wersalu czy podczas wypoczynku na Lazurowym Wybrzeżu, autorzy zdjęć w swoich zbiorach mieli również fotografie, wykonane na terenie rodzinnych Niemiec podczas I wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości, część rodziny przeniosła się do Poznania, gdzie dokumentowała ważne uroczystości, odbywające się w stolicy Wielkopolski. Zdjęcia Poznania prezentowane w Fotoplastykonie będzie można również od dnia wernisażu obejrzeć na stronie repozytorium CYRYL (www.cyryl.poznan.pl).

Równie fascynujące wydają się zdjęcia Polski okresu międzywojennego, zwłaszcza miast pobrzeża Bałtyku oraz mniejszych miejscowości na terenie Wielkopolski. Całość uzupełniają zdjęcia rodzinne, unaoczniające wartość sentymentalną prezentowanego zbioru stereofotografii.

Wernisaż uświetni krótka prezentacja pana Szymona Fenikowskiego na temat posiadanych zbiorów - o godz. 19:00.

Wystawy w Fotoplastykonie Poznańskim organizowane są we współpracy z Wydawnictwem Miejskim Posnania.

Informacje dotyczące godzin otwarcia i cen biletów.

Zobacz www.arsenal.art.pl/