Śluza Katedralna, fot. Ł. Gdak

Twierdza Ostrów Tumski - zwiedzanie Bramy Poznania i spacer po Ostrowie Tumskim

26.08 – 27.08.2017

Brama Poznania to miejsce opowiadające za pomocą ekspozycji oraz realizowanej oferty programowej, o losach (historycznych i współczesnych) Ostrowa Tumskiego i o znaczeniu, jakie miejsce to ma dla tożsamości współczesnych Polaków.

Częścią Bramy Poznania - obok nowoczesnego budynku przy ulicy Gdańskiej - jest także gmach zachodniego przyczółka Śluzy Katedralnej (Jazu Katedralnego). Ten pochodzący z 1838 roku zabytek forteczny to jedna z najstarszych pozostałości, i jeden z niewielu zachowanych hydrotechnicznych obiektów poznańskiej Twierdzy. Przebieg pieszej kładki, łączącej główny budynek Bramy Poznania i przyczółek Śluzy, odwzorowuje przebieg dawnego mostu fortecznego.

Budynek Śluzy Katedralnej stanowi przestrzeń dla wystaw czasowych Bramy Poznania, a ponadto, jako jeden z lepiej zachowanych zabytków fortecznych w Poznaniu - przyciąga miłośników architektury militarnej. Zwiedzanie jest bezpłatne, możliwe w godzinach pracy Bramy.

Z okazji Dni Twierdzy organizatorzy zapraszają do zapoznania się nie tylko ze Śluzą Katedralną i Ekspozycją Główną Bramy Poznania, ale także na spacer w przestrzeni Ostrowa Tumskiego śladami dawnych umocnień. Zwiedzanie Ekspozycji i spacer po Ostrowie połączone są w ramach jednej, około półtoragodzinnej wycieczki w towarzystwie przewodnika.

Terminy wycieczek:

  • 26.08, godz. 12:00
  • 26.08, godz. 16:00
  • 27.08, godz. 12:00
  • 27.08 godz. 16:00

Zapisy: obowiązują bezpłatne wejściówki, zapisy telefoniczne pod numerem 61 647 7634 lub osobiście w Bramie Poznania w Punkcie Informacji.

Start wycieczek: Hol Główny Bramy Poznania (Poznań, ul. Gdańska 2).

Śluza Katedralna czynna w godzinach funkcjonowania Bramy Poznania - w weekend: 10:00 - 19:00.