x

Poznański Festiwal Teatrów "Marcinek" - UWAGA! Festiwal został odwołany.

2020-03-13 ( piątek ) – 2020-03-15 ( niedziela )
I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego, ul. Bukowska 16

UWAGA! Festiwal został odwołany.

Jak co roku, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbędzie się Poznański Festiwal Teatrów "Marcinek". W marcu 2020, w dniach 13-15, będą mieli Państwo okazję podziwiać występy teatrów, które przedstawią efekty swojej pracy. Festiwal narodził się w 2001 roku w środowisku ludzi związanych z "Marcinkiem"- jak popularnie nazywane jest I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Inicjatywa nawiązuje do przedwojennej tradycji spotkań teatralnych odbywających się w Marcinku. Z okazji PeWuKi w szkolnej auli wybudowano scenę, na której swoje przedstawienia wystawiały teatry szkolne z całej Polski. Po wojnie w I LO działało wiele amatorskich grup teatralnych. Festiwal skierowany jest do młodzieży licealnej i studentów. Powstał nie tylko po to, aby umożliwić młodym prezentację ich przedsięwzięć artystycznych, ale także, by pogłębiać ich praktyczną wiedzę o sztuce teatralnej. Kilkuletnie doświadczenie pokazuje, że z roku na rok rośnie poziom prezentowanych przedstawień. Dzieje się tak między innymi dlatego, ze umożliwiamy młodym kontakt z ludźmi profesjonalnie zajmującymi się teatrem. Jurorzy nie tylko komentują i oceniają przedstawienia, ale także sugerują kierunki dalszego rozwoju. Jest to bardzo ważna część składowa naszego Festiwalu. Choć Festiwal początkowo był przedsięwzięciem amatorskim, bardzo szybko udało mu się zaistnieć na kulturalnej mapie Poznania. Wysoki poziom i niezwykła atmosfera przyciąga z roku na rok coraz więcej widzów. Zyskaliśmy sobie uznanie także wśród środowisk twórczych. Wielkim przyjacielem Festiwalu jest Wydział Teatrologii Poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prezentujące się zespoły pochodzą głównie z Wielkopolski, ale mamy również gości z innych części kraju, a także z zagranicy.

Zespoły występujące na scenie nierzadko prezentują poziom niemal profesjonalny, co potwierdzają nie tylko opinie naszych jurorów, ale także nagrody, które owe przedstawienia otrzymują na innych przeglądach, zaproszenia na festiwale teatrów narodowych. Duża grupa młodych, którzy brali udział w Festiwalu studiuje na kierunkach aktorskim i reżyserskim, teatrologii, wiedzy o teatrze na uczelniach w całej Polsce.

Data: 13-15 marca 2020

Dzień 1 (obowiązują cegiełki) 9:00-17:00):

- warsztaty i wykłady (gościć będziemy między innymi reżysera i aktora Janusza Stolarskiego, krytyka teatralnego Stanisława Godlewskiego i Alinę Magnus - charakteryzatorkę Teatru Nowego w Poznaniu oraz reżysera i absolwenta Filipa Bajona, który poprowadzi warsztaty z zakresu pracy z kamerą.

- Spektakl inauguracyjny - recital piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu uczniów Marcinka - ok. g.17:00.

Dzień 2 (wstęp wolny, g.9:00-17:00):

- spektakle konkursowe

Jury: Katarzyna Grajewska, dr Piotr Dobrowolski, aktor Mieczysław Hryniewicz

Zespoły m.in. Poznań, Luboń, Tarnowo Podgórne, Kraków, Złotów, Nowa Sól, Ząbkowice Śląskie

Dzień 3 (wstęp wolny):

ok. g.17:00 Gala wręczenia nagród

opr.sw

Zobacz marcinek.poznan.pl/