porcelanowy piesek

"Psotka" to nie jest poważna wystawa. Publiczność będzie mogła zapoznać się z premierowym pokazem porcelanowych figurek, które artystka stworzyła specjalnie na tę beztroską okazję.

Wernisaż: 18.05.2019, 18:00. Wystawa czynna 19.05 - 28.06.2019.

Z twórczością Balickiej galeria FWD: sympatyzuje od lat. Rzeźbki artystki są niczym jej rysunki przeniesione do trójwymiaru: jest ich dużo, posiadają rozbudowane poczucie humoru, są skromne i rubaszne jednocześnie. Mała forma figurek zachęca do pochylenia się nad nimi i przyjrzenia się uważnie wszystkim nierównościom, naniesionym plamom i krzywym oczkom. Proces twórczy Balickiej opiera się na improwizacji i braku założeń co do końcowego efektu. Kasia nobilituje w ten sposób wyobraźnię i twórczą wolność, ale też błędy, które jeśli się wkradają są mile widziane. Takie podejście do własnej aktywności twórczej, odbiera sztuce nieco tradycyjnie przypisywanej jej powagi. Bez żenady zaprezentowane zostaną zatem nierówne kończyny, szczerbate uśmiechy i ityfalliczne kształty. Balicka nie chce zbawiać świata, nie boi się banału, nie narzuca odbiorcom własnej interpretacji i nie manipuluje ideami. Oglądając jej prace możesz spokojnie zrobić w głowie listę zakupów i zastanowić się czy w domu zastaniesz wyłączone żelazko, uśmiechnąć się i zachwycić szczegółem, a potem o nim zapomnieć. 

Dowcip pozwala zakwestionować zastaną strukturę świata i konstrukcję jego założeń. Balicka kwestionuje konserwatywne podziały takie jak: profanum i sacrum, serce i rozum,  czy natura i kultura. Wymienione opozycje z punktu widzenia twórczości artystki wydają się zupełnie nieadekwatne, powstają raczej byty hybrydyczne, łączące pozorne przeciwieństwa. Surrealiści wysłaliby zapewne Balicką na sesję psychoanalizy, my jednak uważamy, że sztuka nie musi być zawsze śmiertelnie poważna i doskonale wytłumaczona. Dystansujemy się i plebejsko ubawiamy po pachy.

Zobacz www.galeriafwd.pl