Na tle nieba 3 tancerki hawajskie na tle kamienicy, pod spodem na tle morza - niebieskie napisy.

III Hawajskie spotkania na Łazarzu

13.07 – 21.07.2020

Kolejny już cykl łazarskich spotkań z kulturą hawajską. Zapoczątkowany zostanie słowem wstępnym przybliżającym uczestnikom kulturę hawajską tak odmienną percepcyjnie od zachodnioeuropejskiej. Kulturę, w której język to nie tylko słowa, a taniec to nie tylko ruch dający odprężenie czy radość lecz systemy, w których zapisana jest wiedza budząca świadomość, sięgająca do starożytnych czasów. Kulturę, w której wyodrębnia się i nazywa ok. 200 rodzajów wiatru, a przywiązanie do genealogii jest tak silne, że próbuje się zapamiętać jak największą ilość swoich przodków. Organizatorzy chcą, by wspólne plecenia wieńca lei, przez mieszkańców Łazarza i uczestników spotkań, było wydarzeniem towarzyszącym każdym obchodom Hawajskich spotkań na Łazarzu. Idea wspólnego plecenia wieńca pojawiła się w zeszłym roku. Upleciony został wieniec z naturalnych kwiatów, który niesiony był w Paradzie Łazarskiej towarzyszącej 30 obchodom Dni Łazarza, a następnie zdobił Ogród Łazarz. Tegoroczny wieniec chcemy umieścić w przestrzeni Łazarza.
W programie jest robienie wieńców lei i printowanie spódnic. Wykonanie własnego stroju przez tancerza było i jest ważną ceremonią towarzyszącą hula. W tej kulturze ważniejszy był proces niż efekt.
Będzie tańczony ten sam taniec, w dwóch jego stylach: kahiko i auana. Będzie to taniec pt. "E Hia "Ai", autorstwa Franka Kawaikapuokalani Hewett. Taniec, który w podstawowej warstwie znaczeniowej mówi o mocy tańca hula, wykonywanego przez tancerkę Hopoe (opiekunkę kwiatów Lehua). Co kryje się pod tą warstwą? Interpretacja przekazu tańca jest indywidualna. W tym tkwi kaona, charakteryzująca kulturę hawajską. Jest to wiedza o wieloznaczności rzeczywistości i prawdy i indywidualnej percepcji oraz odczytywania i nazywania rzeczywistości i jej ukrytych znaczeń przez każdego po swojemu.
Harmonogram:

  • 13.07 wykład z prezentacją pt. "Hawajska kultura", z możliwością uczestnictwa przez livestream  godz. 18:00-19:15 (Klub Krąg)
  • 14.07  plecenie wieńca lei przez mieszkańców Łazarza godz:16:00-19:00 (Klub Krąg lub Ogród Łazarz*)
  • 20.07 rękodzieło - robienie wieńców lei do tańca i printowanie hawajskich spódnic; przygotowanie elementów stroju na warsztaty tańca, które się odbędą kolejnego dnia godz.16:00-19:00 (Klub Krąg lub Ogród Łazarz)
  • 21.07 warsztaty tańca hula godz.17:30-19:30 (Klub Krąg lub Ogród Łazarz)

*Ogród Łazarz mieści się przy Klubie Krąg. Organizatorzy skorzystają z niego gdy będzie ciepła, bezdeszczowa pogoda. Dlatego uczestnicy proszeni są o przyniesienie ze sobą w miarę możliwości czegoś do siedzenia na trawie (poduszka, koc).
Warsztaty 14.07 i 20.07 rozpoczną się od godziny 16:00 ale można przyjść na nie w późniejszych godzinach. Należy tylko zgłosić podczas zapisu orientacyjną godzinę przyjścia. Prowadzący zapewniają materiały i produkty potrzebne na te zajęcia.
Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Można korzystać z nich wybiórczo. Obowiązują jednak zapisy: mailowo: hawajski.lazarz@gmail.com lub tel. 604 417 795
Projekt finansowany przez Miasto Poznań.

"Projekt jest realizowany w ramach mobilnego Centrum Inicjatyw Lokalnych Łazanka."