Pawilony KontenerART

Kontenerowe miasteczko na brzegu Warty, za murem Starej Gazowni, skutecznie wpisało się w letni krajobraz Poznania. W świadomości mieszkańców miasta funkcjonuje jako miejsce, w którym można posłuchać dobrej muzyki, obejrzeć ciekawe wystawy, wziąć udział w warsztatach, dobrze zjeść, spotkać ciekawych ludzi, dyskutować na różne, ważne tematy, lub po prostu beztrosko poleniuchować. Nie inaczej będzie także w sezonie 2016! Przez cztery miesiące ekipa KontenerART dbać będzie o to, by w czasie wolnym w Poznaniu było co robić!

W tym roku wiele działań kulturalnych odbywa się w ramach projektu Aktywator - Kultura dla przestrzeni przestrzeń dla kultury, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Poznań. Dzięki temu udało się utrzymać bezpłatny charakter wszystkich oferowanych przez KontenerART aktywności kulturalnych!

KontenerART zawsze starał podejmować dyskusję na tematy ważne i aktualne. W tym roku działalność galerii Cargo zainauguruje wystawa fotografii Macieja Moskwy "Lesbos i Bałkany". Autor - trójmiejski fotograf, przez trzy tygodnie przyglądał się uciekinierom z Bliskiego Wschodu na pograniczu bałkańskim i greckich wyspach.

Przybyli do Europy z miejsc zarówno okrutnych i niebezpiecznych, jak i zupełnie normalnych, zastygłych w marazmie podobnym do polskiego PGR lat 90. - opowiada Moskwa. - Te zdjęcia nie stawiają żadnej tezy, pokazują z bliska ludzi, ich drogę i walkę o lepszą przyszłość. Wystawę będzie można oglądać do 11 maja.

Jak zwykle, w KontenerART nie zabraknie dobrej muzyki. W czasie weekendu otwarcia usłyszymy powracający do swoich elektronicznych korzeni zespół Dick4Dick, rockandrollowy Superhalo, sowgwriterkę Maeshę Qrellę, grającą połączenie free-jazzu, metalu, rave'u i drum'n'bassu Posokę, liryczną i intymną Dominikę Barabas oraz określających swoje granie jako progresywny punk lub ekstremalny pop Latające pięści. A wieczorami swoją muzykę zaserwują DJ-e: Zisa, Margin i Luk.

Po raz kolejny, w ramach konkursu Demostacja, usłyszymy w KontenerART młode obiecujące zespoły. Spośród blisko 90 nadesłanych zgłoszeń, konkursowe jury zdecydowało, że swoją twórczość w KontenerART zaprezentują: Control The Weather, C-Zet, Das Moon, Dyzmatronik, Krambabula, Notopop, Pangraj i Sambor Kostrzewa. Pierwszy koncert Demostacji już 5 maja, wystąpi electro-popowy Das Moon.

Wiele osób czeka na KontenerArt-owe propozycje warsztatów. W tym roku będą warsztaty muralowe, w czasie których powstanie muralowa gra "planszowa" o powierzchni 125 m. kw. (4-7 maja), warsztaty śpiewu białego skoncentrowane wokół  postaci pierwszej polskiej kobiety spalonej na stosie za czary (6, 7, 9, 10, 12 i 15 maja) - warsztaty zakończy koncert przed Teatrem Polskim (16 maja o godz. 22.00), warsztaty Zaprojektuj siebie, w czasie których będzie można poznać techniki samodzielnego szycia, barwienia tkanin, wykonywania grafik na koszulkach (21, 28 maja), warsztaty permakultura, w czasie których uczestnicy zbudują ogród - zasadzą rośliny, poznają się i będą tworzyć przestrzeń publiczną tak, aby służyła mieszkańcom i dawała możliwość integracji i poczucia wspólnoty (22, 23,24 i 25 maja) oraz warsztaty umuzykalniające skierowane dla osób od siódmego roku życia, w czasie których  m.in. zbuduą od podstaw zespół perkusyjny.

Jak zawsze, przestrzeń KontenerART otwarta jest na wszelkie pomysły i działalności kulturalne. Program wydarzeń nie jest "dziełem zamkniętym" zmienia się i ewaluuje cały czas. Zawsze bieżące informacje o tym, co dzieje się w KontenerART publikowane będą na facebookowym profilu Kontener.ART

Zobacz www.facebook.com/Kontener.ART.Poznan